Zekasını paraya çeviren iki adam Hawking’in izinde

Online alışveriş devi Amazon’un kurcusu ve dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos ve geçtiğimiz yıl birincilik koltuğunu ona kaptıran Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Füzyon teknolojilerine hatırı sayılır derecede yatırım yapıyor.

ntv.com.tr 31.10.2018 - 10:40 |

Online alışveriş devi Amazon’un kurcusu ve dünyanın en zengin adamı olan  Jeff  Bezos ve geçtiğimiz yıl birincilik koltuğunu ona kaptıran Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Füzyon teknolojilerine hatırı sayılır derecede yatırım yapıyor.     

Gates ve Bezos’u birbirinden ayıran onlarca şey sayılabilir. Örneğin yaklaşık on yıl arayla olsa da Ivy League’de yer alan üniversitelerde eğitim alan ikili daha eğitim hayatlarındaki farklı yaklaşımları ile birbirlerinden ayrılıyor.   

Bezos Princeton Üniversitesi’ni bitirip, Wall Street’te işe başlamayı tercih ederken, Gates, Harvard Üniversitesi’ndeki öğrencilik hayatını sonlandırıp Microsoft hayalinin peşine düşüyor.     

Ancak dünyanın en zengin iki iş insanı olan Bezos ve Gates’in onları başarıya taşıyan en belirgin ortak yanları henüz var olmayan bir iş kolunun potansiyelini fark edip vizyonerlikleri sayesinde pastadan en büyük payı alabilmeleri.       

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden İngiliz evren bilimci ve fizik profesörü Stephen  Hawking’in “İnsanoğlunun en umut veren teknolojisi” olarak adlandırdığı  Füzyon’a  yatırım yapan bu iki isim aslında kariyerlerini borçlu oldukları “potansiyele yatırım yapma” alışkanlıklarını sürdürüyor.     

ÖZEL SEKTÖR İLE ARAŞTIRMALAR İKİYE KATLANDI    

Özel şirketlerin bu alandaki iştahının 2000’li yıllarda kabarması araştırmaların sayısında da ciddi bir artışın yaşanmasını sağladı.      

Oldukça maliyetli olan bu alanda yapılan bilimsel çalışmalar devlet desteğinin pazardaki tek yatırım opsiyonu olduğu döneme kıyasla yüzde 60 oranında arttı.     

YERYÜZÜNDE YILDIZ ENERJİSİ     

Enerji alanında bir devrime yol açması hayli muhtemel olan bu teknolojiyi “Yeryüzünde bir Güneş inşa etmek” olarak nitelendirmek mümkün.      

Bezos’un yatırım yaptığı General Fusion Inc‘nin başındaki isim olan Christofer Mowry sektördeki hareketliliği “Bu Füzyon için SpaceX anı” sözleri ile özetliyor.     

Füzyon diğer bir adıyla nükleer kaynaşma günümüzde başvurulan atomu parçalama yönteminin aksine iki çekirdeği birleştirerek daha ağır bir çekirdek oluşturma fikrine dayanıyor. Bu işlem sonrasında ortaya muazzam bir enerji çıkıyor.     

Yüklü yatırım alan projelerin büyük çoğunluğu ise sunduğu derece kolaylık nedeniyle yüklü parçacıklar ile birlikte, yüksek enerjili nötronlar üreten hidrojen izotopu reaksiyonları üzerinde yoğunlaşıyor. Zira bu Füzyon ile enerji üretmek için şu anki teknolojik yeterliliğimiz ile sahip olduğumuz en makul yöntem    

FÜZYON İLE NELER DEĞİŞECEK?   

Kağıt üzerinde füzyonun gezegenimizi kurtarma potansiyeli var. Bunun en büyük nedeni bizleri fosil yakıt tüketmekten kurtaracak olması.   

Fosil yakıtlara kıyasladığımızda teorik olarak 13.6 bin ila 2.7 milyon kat daha fazla verimlilik var eden Füzyon günümüz nükleer santrallerinde kullanılan fizyona oranla ise 10 kat daha verimli.   

Bu da uzun vadede enerjinin daha kolay, ucuz ve daha ulaşılabilir olması demek. Füzyon’un Fizyon ve fosil yakıtlara oranla oldukça temiz bir enerji kaynağı olduğunun da altını çizmekte fayda var.   

Enerjinin tüm uluslar için ucuz olması fosil enerji hatlarını kontrol etmek odaklı küresel politik gerilimlerin azaltılması potansiyelini de taşıyor.   

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER