LGS’de yabancı dil puanları yeniden hesaplandı!

VATAN’ın 4 Temmuz Çarşamba günü ‘LGS puanlamasında sıkıntı var!’ haberi ses getirdi.

ntv.com.tr 06.07.2018 - 08:27 |

MEB, Lise Giriş Sınavı (LGS)’ye katılan adayların yabancı dil puanlarnı yeniden hesaplandı.

VATAN, LGS’de yanlış ve haksız puan hesaplamasını ‘Yabancı dil testini İngilizce yanıtlayan öğrencilerle, Almanca ve Fransızca yanıtlayan öğrenciler arasında 8-9 puanlık (haksız) fark ortaya çıkıyor. Puanlamanın yeniden yapılıp, ortadaki haksızlığa neden olan bu sorunun giderilmesi gerekiyor!’ haberiyle gündeme taşıdı.

LGS puanları hesaplanırken, yabancı dil katsayıları üç dilde (İngilizce, Almanca ve Fransızca) ayrı ayrı hesaplanarak uygulandı.

Bu hesaplama yöntemi, bazı haksızlıklarla neden oldu. Almanca ve Fransızca derslerinin ortalamaları, İngilizce’den sınava giren öğrencilerin ortalamalarına göre yüksek çıktı. Not dönüşümü esnasında Fransızca ya da Almanca derslerinin katsayıları düşük olduğundan, bu derslerden sınava giren öğrencilerin diğer derslerinin katsayıları yükselmiş oldu.

Bu durum İngilizce’den sınava giren bir öğrencinin puanı ile aynı netlere sahip Fransızca’dan sınava giren bir öğrencinin puanı arasında en az 6-7 puanlık bir farka neden olurken, Almanca’dan sınava giren bir öğrenciyle arasında en az 8.5 puanlık bir farka neden oldu, çünkü Almanca ortalamaları Fransızca ortalamalarından daha yüksek çıktı.

Bu yanlış ve hatalı hesaplama öğrencilerin yüzdelik dilimlerini, sıralamalarını ve tabi ki girecekleri okulları etkiliyordu.

Bin 500 nitelikli okula, yaklaşık 128 bin öğrencinin alınacağı bir sistemde, tek bir öğrencinin sınav sonucu dahi çok önemli!

MEB, 5 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.00 sularında yeni puan hesaplamasını sessiz sedasız e-okul sistemi üzerinden duyurdu. Hatayı bulan Pakkan Okulları Matematik Bölüm Başkanı A. Sevgül Toğaç Özer “Standart sapmanın ders bazlı hesaplanacak olması, matematik katsayılarının sabit olarak belirlenen 4 puandan kaç puana kadar çıktığını merak etmeme neden oldu. Bu sene matematik soruları zaman alıcı sorulardı, genel olarak öğrencilerin yetiştirmekte zorlandığını biliyorduk. Ortalama çok düşük olacaktı ve katsayı çok artacaktı. Dolayısıyla ben de elime geçen sınav karnelerinde matematik katsayısını hesapladım. Aynı merak fen ve diğer branşların katsayılarını da hesaplamama neden oldu. Puanlamayı kılavuz yayınlandığında ayrıntılı olarak incelediğim için, hesapların nasıl yapıldığını biliyordum. İngilizce’den sınava giren öğrenciler için yaklaşık olarak 0,005 oranlarında sapmayla tutan hesaplamalarım Almanca ve Fransızcadan sınava giren öğrenciler için tutmuyordu, çünkü o derslerin ortalamaları farklı hesaplanmış bu da bütün derslere yansımıştı. Bu bir haksızlığa neden oluyordu ve bunun bir şekilde duyurulması gerekiyordu” diyor.

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER