Sen de globalleşen dünyada yerini al!

‘Kültürlerarası Öğrenci Değişim Programları’, 14-18 yaş grubunda yer alan lise öğrencilerine yurt dışındaki okullarda unutulmaz bir deneyim sunuyor.

ntv.com.tr 27.08.2017 - 12:05 |

Değişim programları süresince farklı kültürlerle tanışıp yaşıtlarından çok farklı bir bakış açısı kazanan gençler, tanımadıkları bir sosyal çevrede kendi sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırken bambaşka bir vizyona ve özgüvene sahip oluyorlar. Birer dünya vatandaşı haline gelirken, yaşadıkları deneyimler kişisel gelişimleri açısından sınırsız kazanımlar elde etmelerini sağlıyor. Kendi ayakları üzerinde durmayı, kendi kendilerine yetebilmeyi, gerçek bir birey olmayı öğreniyorlar.

Küreselleşen dünyamızda, eğitim ve iletişim olanaklarının ülke sınırlarının dışına taşmasıyla artık çok daha fazla genç kendisini bir dünya vatandaşı olarak görmeyi istiyor ve gelecek planlarını bu doğrultuda yapıyor. Türkiye’de değişim programlarını yürüten ISEWorld Amerika Eğitim Vakfı yetkilileri, Türkiye’den gelen başvurulardaki artışı, ebeveynlerin çocukları için en iyi eğitim olanaklarını sunmaya verdiği önemle açıkladıklarını söylüyorlar.

Öğrenci yurtdışında eğitim alacağı ülkeye gittikten sonra derslerini Türkiye’deki danışmanı ve okuldaki rehberlik öğretmeni ile birlikte seçiyor. Öğrenci eğitimini tamamlayıp döndüğünde ise MEB Denklik ofisine gidip denklik işlemini aynı gün yaptırıp bu evrakla Türkiye’de kayıtlı bulunduğu okuluna gidip bir üst sınıftan eğitimine devam edebiliyor.

Değişim programlarını cazip kılan bir diğer önemli konu, ‘Host Family’ kavramı; yani değişim programı kapsamında öğrencileri bir yıl boyunca misafir eden aileler. Bu aileler, öğrencinin gideceği ülkenin eğitim bakanlığı tarafından büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalar sonucunda, belli standartlar gözetilerek seçiliyor ve kabul ediliyor.

Kültürlerarası değişim programları, öğrencilere yabancı dili günlük iletişimde en üst düzeyde kullanma becerisinin yanı sıra, dersleri ve akademik yayınları çok rahat takip edebilme yetkinliği kazandırıyor. Bu da onlara eğitim kariyerlerini, lisans ve lisansüstü de dahil olmak üzere, en üst koşullarda sürdürmelerini sağlayacak tüm kapıları ardına kadar açıyor. Değişim programına katılan öğrenciler, yurt dışındaki en iyi üniversitelere başvuru sürecinde daha kolay ilerliyor ve kabul için de büyük bir avantaj yakalıyor.

Liseden itibaren yurtdışında eğitim alan öğrenciler, lisede aldıkları dersler üniversite hedeflerine yönelik olarak planlandığından doğrudan hedeflerine ilerleme şansına sahip oluyor. Bu yüzden bir yıllık lise programlarının dışında, eğer hedef yurtdışında üniversite eğitimi almaksa, aynı ülkeden lise diploması almak büyük ayrıcalık sağlıyor, hatta burs olanağı yaratıyor. Her yıl bu tip programlarla yurtdışında eğitime giden  öğrencilerin yüzde 40‘tan fazlası  istedikleri üniversitelerden kabul alırken, bunların yüzde 25 kadarı akademik ya da sportif başarılarından dolayı burs kazanıyor.

Her ülkenin eğitim bakanlığı tarafından Türkiye’ye verilen bir kontenjan bulunuyor ve her yıl daha fazla sayıda öğrencimizin başvurusuyla, ülkelerin verdiği kriterlere göre değerlendirme ve kabuller gerçekleştiriliyor.

Türkiye’den değişim programı kapsamında yurtdışına giden öğrencilerin büyük çoğunluğu Kanada ve Amerika’yı tercih ederken, yüzde 20’si ise Fransa, İtalya ve Almanya’yı tercih ediyor.

Ayrıntılı bilgi: http://www.iseworld.org/

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER