YKS öncesi tavsiyeler: Doğru strateji sınav kazandırır!

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) 30 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Sadık Gültekin sınavı kazandıracak doğru stratejileri yazdı.

ntv.com.tr 28.06.2018 - 07:40 | | Son Güncelleme : 28.06.2018 - 09:48

Sınav stratejinizi planlayın. Hangi dersten başlayacağınıza, okuma hızınıza, zaman azaldığında nasıl davranmanız gerektiğine, soruları bitirdiğinizde geri dönüp hangi derse bakmanız gerektiğine önceden karar vermelisiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bilgi, birikim ve yorumlama becerilerini bir arada kullanabilmeyi gerektiriyor. Bu becerilerin hepsine sahip olsanız bile, iyi bir sınav stratejiniz yoksa başarılı olmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle sınav sırasında yapacaklarımızı deneme sınavlarına yansıtabilmeli, hangi dersten başlayacağınıza, soru okuma hızınıza, yapamadığınız soru olursa nasıl hareket edeceğinize, zaman azaldığında nasıl davranmanız gerektiğine, soruları bitirdiğinizde geri dönüp hangi derse bakmanız gerektiğine önceden karar vermelisiniz. Geleceğinizi etkileyecek sınavda başarılı olmak için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor; rakiplerinizden bir adım öne geçmek için sınavda nelere dikkat etmelisiniz? İstediğiniz puanı alabilmeniz için önerilerimize kulak verin…

PANİK YAPMAYIN: Çoğunuz yıl içinde bir çok deneme sınavına girdiniz, önceki yıllarda çıkan soruları incelediniz ve çözdünüz. Cumartesi ve pazar günü gireceğiniz sınavlar, bundan farklı olmayacak. Korkmanıza gerek yok. Deneme sınavlarında karşılaştığınız sorulardan daha kolay sorularla karşılaşacaksınız.

NE ÇOK HIZLI NE ÇOK YAVAŞ: Hız ve tutarlılık arasında denge kurmanız büyük önem taşıyor. Soruları çok hızlı yanıtlayıp bunun neticesinde bol hata yapmak doğru olmadığı gibi, aşırı titiz davranıp her soru üzerinde gereğinden fazla zaman harcamanız da yanlış olur. Hızlı ama isabetli olmak, başarının en önemli unsurudur.

DERİN NEFES ALIN: Sınava başladığınız anda her şeyi unuttuğunuz duygusuna kapılabilirsiniz. Bu, geçici bir durumdur. Sınava giren her aday bu durumla karşılaşabilir. Dert etmeyin, geçer. Birkaç soruyu yanıtladıktan sonra bu duygu kendiliğinden yok olur. Değişimi hissetmezsiniz bile.

ZOR SORUYLA UĞRAŞMAYIN: Size önemli bir ipucu: TYT ve AYT’de sorular 5 farklı kategoride hazırlanıyor. Soruların yüzde 10’u çok kolay, yüzde 20’si kolay, yüzde 40’ı normal, yüzde 20’si zor ve yüzde 10’u da çok zor düzeydedir. Sınavdan niye korkuyorsunuz? Soruların yüzde 70’i rahatlıkla çözülebilecek türden. Zor sorularla uğraşıp vakit kaybetmek yerine, o süre zarfında 3 kolay soruyu yanıtlamanız daha akıllıca olur. Ne kadar çok doğru soru yaparsanız, o kadar iyi olur.

KOLAY SORULARDAN BAŞLAYIN: Sınavda, birinci sorudan başlayacaksınız diye bir kural yok. Ya ilk soru, zor soruysa... Moraliniz bozulacak, her şey birbirine karışacak. Önce hangi testten başlıyorsanız, o testin bütün sorularını gözden geçirin. 1-2 dakikanızı bu işe ayırın. Bu, zaman kaybı değildir.

SORULARA TAKILMAYIN: Bir soruyu belli bir süre geçtiği halde çözemiyorsanız, o soru üzerinde daha fazla uğraşmayın yani sorularla savaşmayın. Her bir soruyu yanıtlamak için bir dakikadan daha fazla süreniz var. İlk etapta kolay ve normal düzeydeki soruları yanıtlayın. Böylelikle hem moralinizi yükseltmiş olursunuz hem de zamandan kazanırsınız. Zor ve çok zor soruları yanıtlamak için daha fazla zamanınız kalır.

ACELECİ DAVRANMAYIN: Doğru yanıtı bulduğunuzu zannederek diğer seçeneklere bakmamanız sizin zararınıza olur. Mutlaka sorunun bütün seçeneklerini okuyun. Bu, zaman kaybı değildir. Yanıtınız doğru olsa bile mutlaka diğer seçenekleri de okuyun.

BAŞLADIĞINIZ TESTİ BİTİRİN: Hangi testten başlıyorsanız, o testi bitirmeden diğerine geçmeyin. Bu durum, sizi çok rahatsız eder, aklınız sürekli diğer testte kalır.Testler arasında dolaşıp durursunuz.

SON DAKİKA DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAYIN: Sınavda daha önceden belirlediğiniz stratejiyi uygulayın. Örneğin denemelerde ilk Türkçe testinden soruları yanıtlıyorsanız , TYT’de de Türkçe’den soruları çözerek sınava başlayın. Alışık olmadığı bu düzen, adayın dengesini bozar. Tavsiye: Alışık olduğunuz düzeni değiştirmeyin.

TÜM TESTLERİ YANITLAMAYA ÇALIŞIN: Genelde SÖZ. öğrencileri, TYT’de Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözmekten kaçınır, önyargılı davranıp, bu testlerle uğraşmazlar. Bu, yapabileceğiniz en büyük hatadır. Sadece iki testi çözerek başarıya ulaşmanız zor. Gücünüz yettiğince bu testleri de yanıtlamaya çalışın. Bu alandaki diğer adaylara ancak bu şekilde fark atabilirsiniz.

KISA MOLALAR VERİN: Aynı soruyu veya aynı satırları tekrar tekrar okuyorsanız, zihninizin dinlenmeye ihtiyacı var demektir. Kalemi, kağıdı bir kenara bırakın, gözlerinizi kapatın ve arkanıza yaslanın. İşlerin iyi gittiğini kendinize telkin edin. Dinlendiğiniz bu süreyi, kayıp zaman olarak değerlendirmeyin, yenilenme, güç toplama süreci olarak düşünün.

ATMAYIN: Cevabından yüzde 100 emin olmadığınız soruları boş bırakın. Genelde boş bırakılan sorular adayları rahatsız eder, seçenekleri eleyerek sonuca gitmeye çalışırlar.

KARIŞIK GÖRÜNEN SORULARDAN KORKMAYIN: Soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu, sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu nedenle ilk etapta karmaşık gibi görünen ve uzun metinli sorular, daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır.

ÖNCE SORU KÖKÜNÜ OKUYUN: Paragraf tipli sorularda (Türkçe ve Sosyal Bilimler) paragraftan önce soru kökünü okuyun. Böylelikle zihin, sorulan soruya göre paragrafı okuma eğiliminde olur.

ALTI ÇİZİLİ VE KOYU İFADELERE DİKKAT: Soru kökü bazen ‘olamaz’, ‘değildir’, ‘yanlıştır’ veya ‘mamalıdır’ gibi olumsuz ifadeler taşıyabilir. Zihin hep olumlu soru kalıplarına şartlandığından, sorudaki olumsuz ifadeler gözden kaçabilir. Altı çizili ve koyu yazılan ifadelere dikkat edin.

ZAMANLAMAYI DOĞRU YAPIN: Her bir teste ne kadar zaman ayıracağınızı baştan belirleyin, zamanı gelişigüzel kullanmayın. Böylelikle zamanı kontrol altına almış olursunuz.

BU KONULARDAN KESİN SORU ÇIKACAK!

TYT MATEMATİK KONULARI

İŞLEM YETENEĞİ

SAYILAR

BASAMAK KAVRAMI

TABAN ARİTMETİĞİ

BÖLÜNEBİLME, EBOB-EKOK

RASYONEL VE ONDALIK SAYILAR

SIRALAMA VE BASİT EŞİTSİZLİKLER

MUTLAK DEĞER

ÜSLÜ-KÖKLÜ SAYILAR

ÇARPANLARA AYIRMA

ORAN-ORANTI

DENKLEM KURMA-DENKLEM ÇÖZME

KÜMELER

KARTEZYEN ÇARPIMI VE BAĞINTI

FONKSİYONLAR

İŞLEM

MODÜLER ARİTMETİK

PERMÜTASYON, KOMBİNASYON, BİNOM

OLASILIK-İSTATİSTİK

AYT MATEMATİK KONULARI

SAYILAR VE SAYI BASAMAKLARI

BÖLÜNEBİLME

OKEK-OBEB

RASYONEL SAYILAR

BASİT EŞİTSİZLİKLER

MUTLAK DEĞER

ÜSLÜ VE KÖKLÜ SAYILAR

ÇARPANLARA AYIRMA

ORAN-ORANTI

DENKLEM ÇÖZME

KÜMELER

FONKSİYONLAR

PERMÜTASYON-KOMBİNASYON-BİNOM

OLASILIK-İSTATİSTİK

İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMLER

KARMAŞIK SAYILAR

PARABOL

POLİNOMLAR

MANTIK

MODÜLER ARİTMETİK

EŞİTSİZLİKLER

LOGARİTMA

DİZİLER

SERİLER

LİMİT VE SÜREKLİLİK

TÜREV

İNTEGRAL

VIDEO: YENİ ÜNİVERSİTE SINAVI (YKS) NE GETİRİYOR?

YAZARA AİT DİĞER MAKALELER