Muş'ta silajlık mısır rekoltesinin 100 bin ton olması bekleniyor (Muş Haberleri)

Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, hasadına başlanılan silajlık mısırda bu yıl rekoltenin 100 bin tonu bulmasını beklediklerini söyledi.

Haberler - Muş Haberleri Anadolu Ajansı 31.08.2021 - 14:53

Muş'ta silajlık mısır rekoltesinin 100 bin ton olması bekleniyor

Muş Haberleri - Anadolu Ajansı,

Merkeze bağlı Çatbaşı köyündeki tarlalarda silajlık mısır hasadını inceleyen Tarım ve Orman Müdürü Aydın, yaptığı açıklamada, bu yıl Muş Ovası'nda çok ciddi tarımsal faaliyete şahit olduklarını belirtti.

Bu yıl bin çiftçinin 20 bin dekarda ekimini gerçekleştirdiği silajlık mısırda yaklaşık 100 bin ton üretim beklediklerini bildiren Aydın, şöyle konuştu:

"Bu üretim il ekonomisine yaklaşık 50 milyon lira katkı sağlayacak. Silajlık mısır gerçekten hayvanların beslenmesi açısından kaliteli bir yem bitkisidir. Özellikle süt hayvancılığının vazgeçilmez bitkisidir. Hem ucuz hem de kaliteli bir yemdir. İlimizde 330 bin büyükbaş, 1 milyon 235 bin de küçükbaş hayvanımız var."

Geçen yıla göre ekimde yüzde 100 artış yaşanmasının sevindirici olduğunu ifade eden Aydın, Bakanlığın silajlık mısır üretimi için çiftçilere dekar başına 100 lira destek verdiğini aktardı. 

Sayfa Yükleniyor...