NTV

ABD'den referandum açıklaması

NTV Haber,Anadolu Ajansı

Dünya

Referandum sonuçlarıyla ilgili Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Türk hükümetinin, referandumda hangi oyu kullandığına bakmaksınız tüm vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini korumasını bekliyoruz" denildi.

İlişkili Haberler

ABD Dışişleri Bakanlığı, 16 Nisan anayasa değişikliği halk oylamasıyla ilgili açıklamasında, milyonlarca seçmenin tercihini yaptığına işaret edilerek, "Her iki taraftan seçmenleri ve tarafları, Türkiye'nin geleceği için beraber çalışmaya odaklanmaya ve anlamlı bir siyasi diyalogu sürdürmeye teşvik ediyoruz." ifadesine yer verildi.

Bakanlık Geçici Sözcüsü Mark Toner'a atfen yapılan yazılı açıklamada Türkiye'de dün yapılan halk oylaması değerlendirildi.

Pazar günü Türkiye'deki milyonlarca seçmenin sandığa giderek tercihini yaptığı ifade edilen açıklamada, "Her iki taraftan seçmenleri ve tarafları, Türkiye'nin geleceği için beraber çalışmaya odaklanmaya ve anlamlı bir siyasi diyalogu sürdürmeye teşvik ediyoruz. Türk hükümetinin, referandumda hangi oyu kullandığına bakmaksınız tüm vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini korumasını bekliyoruz" ifadesi kullanıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada uluslararası gözlemcilerin referandumla ilgili endişelerinin not edildiği de belirtildi. Gözlemcilerin nihai raporunun beklendiğinin altı çizildi. Dişişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, açıklamasında "AGİT'in nihai raporunu bekliyoruz. Bu raporun açıklanmasının birkaç hafta süreceğini anlıyoruz" dedi.

ETİKETLER