NTV

Avrupa Parlamentosu'nun kararı ne anlama geliyor?

Dünya

Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak dondurulmasının teklifini oy çokluğuyla kabul etti. Peki Avrupa Parlamentosu'nun görevleri neler? Bu karar ne anlama geliyor?

İlişkili Haberler

Avrupa Parlamentosu (AP) oylamasından Türkiye ile müzakerelerin geçici olarak dondurulması kararı çıktı. Bu AP'nin bugüne kadar bir aday ülke ile olan müzakerelerin dondurulması için aldığı ilk karar. Ancak bu oylamadan çıkan sonuç bir tavsiye niteliğinde. AP'nin üç temel fonksiyonu var.

DEVLETLER İÇİN HUKUKSAL YAPTIRIMI YOK 

Öncelikle kararlar alır. Aldığı kararların neredeyse tamamı siyasi içeriklidir, devletler için hukuksal yaptırımı yoktur. Fakat Avrupa Birliği (AB) bütçesi konusunda mutlak söz sahibidir. Bazı AB yasaları konusunda onayı gerekir.

İkinci olarak, AB’nin yürütme organları olan AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu’nu kontrol yetkisine sahiptir. AP üyeleri, bu kontrol yetkisi kapsamında AB Konseyi ve Avrupa Komisyonu’na yılda ortalama 10 bin soru yöneltir.

AP'NİN KARARLARININ BAĞLAYICILIĞI VAR MI?

Avrupa Parlamentosu, Konsey ile birlikte yasama yetkisini paylaşır. Üye devletleri bağlayacak hukuki düzenlemelerin kabul edilebilmesi genel kural olarak hem Avrupa Parlamentosu ve hem de Konsey'in onayı ile mümkün olur. Bazı konularda ise sadece danışma organı niteliğindedir, görüşleri bağlayıcılık taşımaz. 

KARAR AB VE TÜRKİYE'YE İLETİLECEK

Kurallar gereği AP Başkanı Martin Schulz, onay süreci sonrasında belgeyi AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Konseyi ve üye ülkelerin yanı sıra Türk hükümetine ve TBMM’ye de gönderecek.

TÜRKİYE YOK SAYARAK İADE EDEBİLİR

Ankara’nın son dönemde sıkça yaptığı gibi bu kararı da yok sayarak kararı işleme sokmadan Türkiye’nin Brüksel’deki AB Daimi Temsilciliği aracılığıyla AP’ye iade edebilir.

GÖZLER AB LİDERLERİNDE

AP'nin onayladığı karar tasarısı, hukuki bağlayıcığılı olmasada aralık ayındaki AB liderleri zirvesi önemli. Buradan çıkacak karar doğrultusunda Türkiye ile AB ilişkileri şekillenecek.

ETİKETLER