NTV

BM: Esad meşruiyetini kaybetti

Dünya

BM Genel Sekreri Ban Ki-Mun, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın meşruiyetini kaybettiğini söyledi. BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye'deki şiddeti sona erdirmek için yeni bir strateji geliştirilmesi çağrısı yapmaya hazırlanıyor.

BM Genel Kurulu, Suriye gündemiyle toplandı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Genel Kurul'da yaptığı açıklamada Hama'da 78 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı tarif edilemez bir barbarlık olarak niteledi.

Katliam bölgesine gitmeye çalışan BM gözlemcilerine ateş açıldığını belirten Genel Sekreter Ban, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın tüm meşruiyetini kaybettiğini söyledi.

'ANNAN PLANI SON ŞANS'
Suriye'de iç savaş tehlikesinin gerçek ve çok yakın olduğu uyarısında da bulunan BM Genel Sekreteri Ban, "Barış için son şansın Annan planı. Esad rejimi planı uygulamaya koymalı" dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Suriye'de 1 milyondan fazla kişinin yardıma ihtiyaçı olduğunu da belirtti.

'BARIŞ PLANI UYGULANAMADI'
BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan ise Annan planının uygulanmadığını itiraf ettiği Annan konuşmasında şunları söyledi: "Doğru söylemek gerekirse taraflar 6 maddelik barış planını şimdiye kadar uygulanmaya konmadı. Saldırılarda radikal dinci militanların da üçüncü unsur olarak ortaya çıkıyor. Bölünme riski artıyor."

ANNAN YENİ STRATEJİ PEŞİNDE
Annan, sorunu çözmek için İran'ın da aralarında bulunduğu uluslararası ve bölgesel güçlerden bir strateji oluşturmalarını isteyecek. BM Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi'ni konuyla ilgili bilgilendirecek olan Annan'ın bu ülkelerden oluşan bir temas grubu oluşturulmasını önermesi bekleniyor.

Grubun geliştireceği stratejilerin, hem Suriye'nin müttefiki olan Çin ve Rusya'yı, hem de Beşşar Esad'ın gitmesini isteyen ABD ile Avrupa ülkelerini memnun etmesi gerekecek.

GÖZLEMCİLER KATLİAM KÖYÜNE GİDEMEDİ
Suriye'deki BM gözlemci heyetinin başkanı Tümgeneral Robert Mood ise, Suriye askerlerinin, gözlemcilerin dünkü Hama "katliamı"nın yapıldığı bölgeye girişini engellediğini söyledi.

Norveçli Tümgeneral Mood, yaptığı yazılı açıklamada, BM gözlemcilerinin ayrıca katliamın yapıldığı Kubeyr bölgesindeki siviller tarafından durdurulduğunu, gözlemcilere bölgeye girmelerinin güvenlik riski taşıdığının iletildiğini belirtti.

ŞAM'DAN YALANLAMA
Hükümet yanlısı milislerin dün gece Hama'nın Kubeyr köyünde aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 80'den fazla kişiyi katlettiğini iddia ediyor.

Muhalif cephesinden gelen bu iddia Şam yönetimi tarafından yalanlandı. Hama'da yaşanan olaylardan terörist gruplar sorumlu tutulurken, bu sayede Suriye'ye dış müdahalenin önünün açılmaya çalışıldığı vurgulandı.