Kerry'den "ateşkes" açıklaması

Anadolu Ajansı

Dünya
kerry.jpg

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de ateşkesin devam edip etmeyeceğine ilişkin, "Anlaşmayı Ruslar yaptı, Suriyeliler değil. Dolayısıyla Rusların ne diyeceğini görmemiz lazım." açıklamasını yaptı.

Bakan Kerry, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif ile New York'taki görüşmesinden önce basın mensuplarına, Suriye'deki ateşkesle ilgili açıklama yaptı.

Kerry, "Rusya, ateşkesin uzatılması yönündeki çağrınıza cevap verdi mi, yoksa Suriyelilerin iddia ettiği gibi ateşkes bitti mi?" şeklindeki soruya şu cevabı verdi:

"Anlaşmayı Ruslar yaptı, Suriyeliler değil. Dolayısıyla Rusların ne diyeceğini görmemiz lazım. Ancak önemli olan nokta şu: Ruslar, insani yardım konvoyları da dahil sürekli ve ayrım gözetmeksizin birçok yeri bombalayan Esed'i kontrol etmelidir. Şimdi bekleyip göreceğiz ve verileri toplayacağız. Nerede olduğumuzu görmemiz lazım ki ona göre bir değerlendirme yapalım. Ancak şu noktada tüm verilere sahip değiliz."

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları için New York'ta bulunan Kerry, sabah saatlerinde de benzer bir yorum yapmış ve Suriye ordusunun "ateşkes bitti" açıklamasına "önce medyaya konuşmak yerine anlaşmanın tarafları ile konuşmalılar" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Günün ilerleyen saatlerinde Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de yaptığı yazılı açıklamada, "Suriye ordusuna atfedilen bazı açıklamalar görüyoruz. Bizim anlaşmamız, Esed rejiminin anlaşmaya uymasından sorumlu olan Rusya ile. Dolayısıyla Rusların konumunu netleştirmesini bekliyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Geçen hafta pazartesi günü başlayan 7 günlük ateşkesle ilgili Suriye ordusu "bitti" açıklaması yaparken aynı gün Suriye rejimine bağlı helikopterlerin, Halep'te muhaliflerin kontrolündeki batı kırsalına giden insani yardım kafilesine varil bombasıyla düzenlediği saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 20 kamyonun yandığı bildirilmişti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ KIRBY: ANLAŞMANIN ŞARTLARI BELLİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, insani yardımların yerlerine ulaştırılmasıyla ilgili sorunlara dikkat çekerek, "Suriye ordusuna atfedilen bazı açıklamalar görüyoruz. Bizim anlaşmamız, Esed rejiminin anlaşmaya uymasından sorumlu olan Rusya ile. Dolayısıyla Rusların konumunu netleştirmesini bekliyoruz." dedi.

Bakanlık Sözcüsü Kirby, Suriye'deki ateşkesle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Suriye'de geçen hafta pazartesi günü uygulanmaya başlayan ateşkesle ilgili Suriye ordusuna atfedilen açıklamayı hatırlatan Kirby, anlaşmanın şartlarının belli olduğunu kaydetti.

İnsani yardımların yerlerine ulaştırılması ve çatışmaların azaltılması kapsamında 7 günlük bir sürenin öngörüldüğünü belirten Kirby, ancak bundan sonra Rusya ile Ortak Uygulama Merkezi gibi bir adımın atılabileceğini vurguladı.

Suriye rejiminin bazı muhalif unsurları vurmaya devam etmesine rağmen ülkedeki şiddetin görece azaldığına işaret eden Kirby, insani yardımların ise yerlerine ulaştırıldığını görmediklerini ifade etti. Kirby, ancak bugün sınırlı bir alana bu insani yardımların ulaştırılmaya başlandığını bildirdi.

"RUSLARIN KONUMUNU NETLEŞTİRMESİNİ BEKLİYORUZ"

"Çatışmaların azaltılması sürecinin uzatılmasına hazırız." ifadesini kullanan Kirby, Rus tarafını, Esed rejimi üzerindeki nüfuzunu kullanması ve anlaşma koşullarının yerine getirilmesini sağlaması için teşvik ettiklerini aktardı.

Kirby, açıklamasında, "Suriye ordusuna atfedilen bazı açıklamalar görüyoruz. Bizim anlaşmamız, Esed rejiminin anlaşmaya uymasından sorumlu olan Rusya ile. Dolayısıyla Rusların konumunu netleştirmesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry de New York'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve Suriye ordusunun önce medyaya konuşmak yerine müzakere eden taraflarla konuşması gerektiğine dikkati çekmişti.

12 Eylül Pazartesi başlayan 7 günlük ateşkes anlaşmasının ABD ile Rusya arasındaki görüşmeler sonucunda 2 gün daha uzatıldığı açıklanmış ancak Suriye ordusu bugün itibarıyla ateşkesin bittiğini duyurmuştu.

ETİKETLER