NTV

Suriye'de kim nereyi kontrol ediyor

Dünya

Suriye'de iç savaş tüm hızıyla devam ediyor. Coğrafi olarak kimin nereyi kontrol ettiğini belirlemek zor. ABD merkezli düşünce kuruluşu, muhalifler ile Esad yanlılarının kontrolündeki bölgelerin detaylı haritasını yayınladı.

Washington merkezli Savaş Etütleri Enstitüsü (ISW), Ekim 2011'den bu yana rejim muhalifleriyle hükümet yanlılarının faaliyetlerine ilişkin kapsamlı bir analiz hazırladı.

Savaş Etütleri Enstitüsü haritayı hazırlarken, aralarında Suriyeli İnsan Hakları Gözlemevi ve resmi Suriye haber ajansı SANA ile uluslararası gazetecilerden elde edilen verilerden yararlandı.

ISW haritada ''isyancıların kontrolünde'' olarak tanımlanan bölgelerin fiilen Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolünde olduğunu vurguluyor. Özgür Suriye ordusu, ayrıca çok hareketli gerilla gücü olarak faaliyet gösteriyor.

Özgür Suriye Ordusu militanları, hükümet güçleriyle karşılaştıklarında ise, asıl taktikleri bölgeyi savunmak yerine çekilerek kayıp vermeyi önlemeye çalışıyor.

ISW uzmanlarından Joseph Holliday, haritanın hazırlanmasında kullanılan yöntemi anlatırken, ''Rejimin 'isyancıların kontrolündeki alanlara' gidebileceğini, ancak bunun maliyetinin yüksek olacağını'' belirtti.

Bu bölgelerde hükümetin tecrit edilmiş halde üslerinin bulunduğuna işaret eden Holliday, ''Bu üslerden zaman zaman civardaki köylere topçu saldırısı düzenliyorlar. Ama buradaki güçlerin, üslerin dışında kara harekatı düzenleme kapasitesi yok. Buralara sevkiyat da havadan yapılıyor'' dedi.

'ORDU ÜSLERİ BİRER BİRER KAYBEDİYOR'
Holliday, Suriye ordusunun elindeki üslerin birer birer düşmekte olduğunu da ileri sürdü.

Özgür Suriye Ordusu ise, yaz aylarında daha eşgüdümlü bir stratejiyle hem Şam hem de Halep kentlerine saldırılar düzenledi.

İsyancıların fiilen kontrol ettikleri bölgeler ise, Halep kentinin kuzey ve doğu kesimi, İdlib ve Hama kentleri arasındaki iç kesimler.

'ESAD ŞAM VE HALEP'E YOĞUNLAŞTI'
Bazı siyasi analistlere göre, isyancıların son dönemde uyguladıkları taktikler Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın güçlerini Halep ve Şam civarına sevketmesine yol açtı. Bu durum Özgür Suriye Ordusu'na bazı bölgelerde tam kontrol olanağı sağlamasa da, daha etkin olma avantajı verdi.