NTV

Vatikan sağır çocuklara tacizin üstünü örtmüş

Anadolu Ajansı

Dünya

New York Times gazetesi, Vatikan'ın, ABD'de sağır çocuklara cinsel tacizin üstünü örttüğünü iddia etti. Vatikan ise iddiaları reddetti.

New York Times gazetesi, Katolik dünyasının şu andaki ruhani lideri Papa 16. Benediktus (Joseph Ratzinger) ve diğer Vatikan yetkililerinin 90'lı yıllarda Amerikalı rahip Lawrence C. Murphy'nin Wisconsin'deki sağır çocuklar okulunda 200 kadar çocuğu taciz etmesi olayını örtbas ettiğini yazdı.

Gazetede, bu olayla ilgili mahkemeye intikal eden belgelere dayanılarak yayımlanan haberde, 1950 ile 1974 arasında sağırlar okulunda çalışan rahip Lawrence C. Murphy'nin 1996'da, Papa olmadan önce inanç doktrini topluluğuna başkanlık eden Kardinal Joseph Ratzinger'e doğrudan mektup yazdığı ve hakkındaki prosedürü durdurması için ricada bulunduğu belirtildi.

Uzun yıllar gizli kalan ve aralarında avukatların da bulunduğu 5 kişi tarafından gazeteye iletilen belgelerde, o dönem Kardinal olan Papa 16. Benediktus'un mektuba verdiği cevap bulunmuyor, ancak habere göre, rahip Lawrence C. Murphy ile ilgili dava durduruldu.

Amerikalı rahibin Kardinal Joseph Ratzinger'e, ''Bana kalan ömrü, kutsal papazlık görevinin saygınlığı içinde tamamlamak istiyorum. Bu olayda yardımınızı rica ediyorum'' ifadesini kullanıyor.

Haberde, Murphy'nin, mektubu yazdıktan 2 yıl sonra, 1998'de, bir papaz olarak öldüğüne dikkati çekildi ve belgelerin o dönemin 3 dini yetkilisinin, bu rahibin çocukları taciz ettiğini bildiğini, ancak sivil yetkililere rapor etmediğini de gösterdiği ifade edildi.

PAPA OLAYDAN ÇOK GEÇ HABERDAR OLDU
Vatikan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada Papa 16. Benediktus'u savundu. Vatikan sözcüsü Federico Lombardi tarafından yapılan açıklamada, Papa'nın bu olaydan çok geç haberdar olduğu ve o sırada Amerikalı rahibin de yaşlı ve hasta olduğu belirtildi.

Amerikalı sivil yetkililerin 70'li yıllarda rahip Murphy hakkında soruşturma başlattığını, ancak bu soruşturmanın daha sonra takip edilmediğini kaydeden sözcü, Murphy'nin yaşlı ve hasta olduğu, inzivada yaşadığı, ayrıca olası tacizlerle ilgili 20 yıl boyunca hiçbir bilgiye sahip olunmadığından hareketle dönemin Kardinali Ratzinger'in rahibin dini faaliyetlerinin kısıtlanmasının yanı sıra yaptıklarının bütün sorumluluğunu kabul etmesinin kendisinden istenmesi yönünde tavsiyede bulunduğunu ifade etti.

Bu yeni olayın ortaya çıkışının, Papa 16. Benediktus'un İrlanda'da Katolik papazların çocuklara cinsel taciz skandalı neticesinde bir yıl önce görevinden ayrılmak zorunda kalan Cloyne Başpiskoposu John Magee'nin istifasını kabul ettiği bir döneme rastlaması dikkat çekiyor.

Son dönemde, İrlanda haricinde Hollanda, İsviçre, İspanya, Avusturya ve Almanya'da da kiliselerde cinsel istismarla ilgili birçok skandal ortaya çıkıyor.