NTV

Yunanistan'da Türk konsolosun aracına saldırı

Dünya

Yunanistan'da aşırı sağcı Altın Şafak örgütü, Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Şener'in makam aracına saldırıda bulundu. Saldırının ayrıntılarını NTV'ye anlatan Şener, aracına saldıran grubun, Atatürk'e hakaret eden sloganlar da attığını söyledi.

Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener'in makam aracına, Altın Şafak örgütü üyelerince saldırıda bulunuldu.

Şener, Kavala Belediye Başkanı Kostas Simiçis'i ziyareti sırasında gerçekleşen saldırının ayrıntılarını NTV Gece Bülteni'nde anlattı.

Canlı yayına telefonla bağlanan Şener, ziyaretin yapıldığı belediye binasını saran kalabalık grubun Atatürk'e hakaret eden sloganlar attığını ve makam aracına saldırıda bulunduğunu söyledi.

Başkonsolos Şener şunları söyledi:

"İki gün önce Kavala Belediye Başkanı'ndan randevu talep etmiştim. Dün akşam belediye basın bürosu doğal olarak ziyareti duyurmuş. Bu grup da saat 13.00'te olan ziyaretimizi bu sayede öğrenmiş.

Kavala'ya girdiğimizde polis tarafından durdurulduk. Polis, belediye binasının aşırı gruplar tarafından sarıldığını söyledi. Kendilerine randevuma sadık kalacağımı ve gerekli güvenlik önlemlerini almaları gerektiğini söyledim.

Benden, destek kuvvet isteyeceklerini söyleyerek 20 dakika süre istediler. Bu süre içinde biz de şehirde tur attık. Daha sonra belediye binasına geldiğimizde sloganlarla karşılaştık. Belediye başkanı ile bir saatlik bir görüşmemiz oldu. Bu süre içerisinde protestolar sürüyordu.

Binadan çıkacağımız zaman polis yetkilileri, protestocu grubun sayısının arttığını ve tekrar takviye polis çağıracaklarını söylediler. Belediye binasında yarım saat daha kaldıktan sonra çıkabileceğimiz söylendi.

Çıkarken, sloganlara devam ettiler. Burada beni asıl üzen ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk hakkında burada söyleyemeyeceğim hakaret içeren sloganların atılması oldu. Daha sonra biz araca bindikten sonra, polis kordonunu aşan kişiler aracımıza yumruk ve tekmelerle saldırdılar.

Yunan polis ekipleri gerekli önlemleri aldılar, bu saldırı Türk-Yunan dostluğunu hazmedemeyen bir grup tarafından gerçekleştirildi. Bu grubun tüm Yunanistan'ı temsil ettiğine inanmıyorum."

Yunanistan'da göçmenlere karşı yaptığı eylemlerle tanınan Altın Şafak örgütünün adı sıkça şiddet olayları ile gündeme geliyor.