Wikileaks’e belge sızdıran Chelsea Manning, Vogue'a kapak oldu

ABD ordu mensubuyken WikiLeaks'e gizli askeri belgeleri sızdırma suçundan 7 yıl hapis yatan, fakat bu sene eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından affedildikten sonra mayıs ayında serbest kalan Chelsea Manning, cinsiyet değiştirdikten sonra Vogue dergisinin eylül sayısı için poz verdi.

 • 1

  Cezaevindeyken cinsiyet değiştirdiği için Bradley Edward olan adını Chelsea olarak değiştiren 29 yaşındaki Manning, Annie Leibovitz'in kendisini mayo içinde çektiği fotoğrafını Instagram hesabından paylaştı.
 • 2

  Manning, "Sanırım özgürlük böyle bir şey" diye yazdı.

 • 3

  Sputnik'in haberine göre, 'yeni gerçekliğine' alışmaya çalıştığını söyleyen ve siyasi bir kariyeri göz önünde bulundurduğunu belirten Manning, "Kesinlikle hayır demeyeceğim ve kesinlikle evet demeyeceğim" ifadelerini kullandı.

 • 4

  ‘Sorumluluk' ve ‘merhamet'in kendisi için temel değerler olduğunu dile getiren Manning, "Kimsen o ol, çünkü ne olursa olsun, koşulsuz olarak sevileceksin" dedi.

 • 5

  3 yıl askerlik yapan ve 7 yılını da cezaevinde geçiren Manning, insanların telefon başında ne kadar çok vakit geçirdiğini görünce çok şaşırdığını dile getirdi: "Aynı odada oturuyoruz. Fakat sürekli telefonlarımıza bakıyoruz. Cezaevine girmeden önce sosyal medyadaki tek insanlardan biriydim. Şimdi herkes sürekli sosyal medyada!"

 • 6

  Manning, gizli belgeleri sızdırdığı için pişman olmadığını ve hareketlerinin sorumluluğunu kabul ettiğini de sözlerine ekledi.

 • 7

  Manning sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bence şunu hatırlamak önemli: Biri hükümetin bir yanlışını görünce, hukuk dışı olsun, ahlak dışı veya etik dışı olsun, bunun için bir şey yapabilecek işe yarar bir araç yok. Herkes, daha uygun kanallardan gitmem gerektiğini söyleyip duruyor. Ama uygun kanallar işe yaramıyor."