NTV

Dünyanın en uzun adamı bir Türk

Yaşam

Guinness Rekorlar Kitabı 2010'da dünyanın en uzun boylu kişisi Mardinli bir genç. Sultan Kösen, aynı zamandan dünyanın en uzun elli ve en büyük ayaklı kişisi olarak rekorlar kitabında yerini aldı.

Rekor kırma başarıları konusunda dünya çapında bir otorite kabul edilen Guinness Rekorlar Kitabı 2010 yayınlandı. İlk olarak 1955 yılında basılan yıllık ''Guinness World Records'' kitabı, 100’den fazla ülkede, 25 farklı dilde basılıyor. Türkiye'de üçüncü kez yayınlanan kitaba dünyanın en uzun adamı olarak 246,5 metre boyuyla Mardinli bir genç olan Sultan Kösen girdi. Kösen’e kadar resmi olarak on yılı geçkin bir süredir 2,43 metrenin üzerinde boya sahip biriyle karşılaşılmamıştı.

Aynı zamanda, 27,5 cm ile dünyanın “en büyük ellerine” ve 36,5 cm ile “en büyük ayaklarına” da sahip olması Kösen’i aynı anda üç farklı rekorun sahibi yaptı.

Aşırı uzun olan boyu yüzünden, okulunu bitiremeyen Kösen, uzun olmanın avantajını, her şeye önemli bir yükseklikten bakabilmek, lambaları değiştirmek, perdeleri asmak gibi ev işlerinde yardım edebilmek olarak tanımlıyor. Kösen için uzun boylu olmanın kötü yanı, kendi boyutuna göre elbise ve ayakkabı bulamamak ve normal ölçülerdeki araca zorlanmadan binememek.

Yirmili yaşlarında olan birçok erkek gibi, Sultan da müzik dinlemek, bilgisayar oyunları oynamak ve film izlemek gibi şeyler yapmaktan hoşlanıyor. Resmi olarak bu unvanı aldıktan sonra, kendisine geleceğe dair ne gibi umutlar beslediği sorulduğunda, “Dünyayı dolaşmak ve kendi bedenime uygun bir otomobile sahip olmak istiyorum. En büyük hayalim ise, evlenmek ve çocuk sahibi olmak.” cevabını verdi.

Yeni unvanıyla birlikte, Sultan şimdilerde dünyanın önde gelen terzileri özel yapım takım elbise, özel yapım ayakkabı ve kendisi için hazırlanan boyuna uygun özel koltuk değnekleri gibi güzelliklerin tadını çıkarıyor.

SULTAN’IN BÜYÜMESİ 2008’DE DURDU

Sultan’ın gelişimi on yaşına kadar normaldi. Fakat daha sonra, büyüme hormonu üretiminin fazlalığından kaynaklanan “hipofiz devliği” adında bir duruma yakalanmasına neden olan bir tümör yüzünden büyüme hızı arttı. Büyüme hormonu, hipofiz bezinden salgılanır. Sultan’ın durumunda olduğu gibi, hipofiz bezinin bir tümör tarafından zarar görmesi durumunda, çok fazla hormon salgılanabilir. Fazla hormon salgılanması durumunda, devasa ellere, kemiklerin incelmesi ve aşırı büyüme gibi durumlarla karşılaşılabilir. Güzel bir haber olarak, tümörün başarılı bir ameliyatla alınmasından ardından, Sultan’ın büyümesi 2008’de durdu.

YENİ KİTAPTA BİRÇOK TÜRK REKORTMEN VAR

Sultan Kösen, Guinness Rekorlar Kitabı 2010’daki tek Türk değil. Kitapta Sultan Kösen ile beraber dünyanın en uzun burunlu insanı, en uzun açık büfe gibi Türkler’e ait rekorlar da var. İlk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen efsaneleşmiş rekortmenler arasında.

Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki en çok dikkat çeken rekortmenlerden birisi ise Fenerbahçe taraftarlarını çok memnun edecek. Çünkü Fenerbahçe’nin futbol forması, Avea tarafından hazırlanan dünyanın en büyük forması rekoruyla Guinness Rekorlar Kitabı 2010’daki yerini aldı. 71.35m x 79.15m ebatlarındaki forma geçen sezon Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Fenerbahçeli taraftarlarla buluşmuştu.

http://www.guinnessrekorlarkitabi.com/

SON ON YILIN EN İYİ 100 REKORU

Guinness Rekorlar Kitabı 2010’nda öne çıkan diğer şeylerden biri de “Son On Yılın En İyi 100 Rekoru”. Bu seçki milenyumun ilk on yılının sona erişini kutlamak için oluşturuldu. Kösen’in yeni kabul edilen rekoru, ABD’nin İlk Afro-Amerikan Başkanı (Barack Obama), En Fazla Nesli Tükenme Tehlikesi Yaşayan Türler (Abingdon Adası Dev Kaplumbağası) ve Dünyayı Bisiklet Üzerinde En Hızlı Şekilde Dolaşma ( 194 gün, 17 saat ile Mark Beaumont) ve benzeri pek çok rekor içinde son on yılın en dikkat çeken 100 rekorundan biri olarak kabul ediliyor.

Son on yılın En İyi 100 Rekoru içinde yer alan diğer rekorlar:
En Genç Milyarder (İlk milyar dolarını 23 yaşını 296 gün geçmişken yapan, Facebook’un ABD’li kurucusu Mark Zuckerman). En Uzun Süren Deprem (26 Aralık 2004’te, Hint Okyanusu üzerindeki Sumatra-Andaman Adaları’nda Richter ölçeğine göre 9,1 ve 9,3 şiddetlerinde görülen ve 500 ve 600 saniye süren deprem). En Fazla Piercing’i Olan Adam (78 yaşındaki John Lynch (İng.), 17 Ekim 2008’de, İngiltere, Londra’da incelendiğinde, 151 tanesi boyun ve baş bölgesinde olmak üzere toplamda 241 adet piercinge sahip olduğu ortaya çıktı. Eski bir Barclays Bankası müdürü olan Lycnh, 90’lı yılların sonunda piercinglere dair bir kitap okuduktan sonra, düzenli hayatından vazgeçti. Ve zamanın gerçek göstergesi olacak bir rekor olan, Dow Jones’un Gördüğü En Büyük Puan Düşüşü (bir günde). Rekor puan düşüşü, 29 Eylül 2008’de, 11 Eylül terörist saldırılarının ardından görülen düşüşten bile daha büyüktü.