Putin, enerji ihracatında 'güney ve doğudaki' piyasalara yöneleceklerini duyurdu

Rusya Devlet Başkanı Putin, enerji ihracatında dolar ve eurodan uzaklaşacaklarını belirterek, ihracatı güney ve doğu piyasalarına yönlendireceklerini ifade etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.04.2022 - 17:10

Putin, enerji ihracatında 'güney ve doğudaki' piyasalara yöneleceklerini duyurdu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümet yetkilileriyle doğalgaz ve petrol sektörüne yönelik olarak yaptığı toplantıda, kapanan dış pazarlar nedeniyle iç pazardaki enerji talebini artıracaklarını söyledi.

ihracatında da pazar çeşitliliğini artıracaklarını, dolar ve eurodan uzaklaşacaklarını dile getiren Putin, "Enerji kaynaklarının batıya tedariki azalacak. Bu nedenle adım adım ihracatımızı hızla büyüyen güney ve doğu piyasalarına yönlendirmemiz önemli. Önemli altyapı tesislerini belirleyip inşaatlarına başlamak gerekiyor" diye konuştu.

"DOST OLMAYAN ÜLKELERDEKİ BANKALAR ÖDEMELERİ GECİKTİRİYOR"

Putin, enerji ihracatında ulusal para birimlerine geçilmesine yönelik sürecin başladığını anımsatarak, "Rus enerji kaynaklarının ihracatında ülkelerin ödemelerinde sorunlar var. Dost olmayan ülkelerdeki bankalar ödemeleri geciktiriyor" dedi.

Rusya'daki döviz piyasasının söz konusu sürece hazırlanması gerektiğini belirten Putin, "Burada kilit konu, herhangi bir dövizin serbestçe ve gerekli miktarda Rus rublesi ile takas edilebilir hale getirilmesidir" ifadesini kullandı.

Putin, dost olmayan ülkelerin para birimlerini kullanmayı azaltmanın stratejik bir görev olduğunu vurgulayarak, "Bu, dış ticaret hacminin korunması ve artırılması, sözüne sadık ve öngörülebilir ortaklarla sürdürülebilir bağlar kurulması açısından önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...