Ünlülerin dövmeleri ve anlamları

ntv.com.tr

Hollywood’un ünlü yıldızı Angelina Jolie’nin yaptırdığı dövmelerin fotoğrafları ve anlamı ortaya çıktı. Peki hangi ünlünün dövmesi, ne anlam taşıyor? İşte Wesley Sneijder'den Lionel Messi'ye, Barış Arduç'tan Hadise'ye, ünlülerin dövmeleri ve anlamları...

 • 1

  Evlendiği dönemde yüzük parmağına ‘Love’ dövmesi yaptıran Ebru Destan, ilginç bir açıklamada bulundu. Manken, “Dövme yaptıran herkesin evliliği bitti” dedi.

 • 2

  İş adamı Mete Okay İnan’la boşanma davası devam eden Ebru Destan, Nişantaşı’ndaydı. Evlendiği zaman yüzük takmayı sevmediği için parmağına ‘Love’ yazdıran manken, “Dövme yaptıran herkesin ya evliliği ya da ilişkisi bitti. Bana da uğursuzluk getirdi” dedi.

  Ebru Şallı’nın eski eşi Harun Tan’ın baş harfini sırtına dövme yaptırdığını hatırlattı. Vildan Atasever-İsmail Hacıoğlu, Hadise-Sinan Akçıl, İrem Derici-Rıza Esendemir Destan’ın söylediği gibi beraberliklerinde dövme yaptıran ve yolları ayrılan ünlü isimlerden. Ancak dövme yaptıran ve ilişkileri devam eden çiftler de azımsanmayacak kadar çok. Peki ama ünlüler ve dövmelerinin anlamını biliyor muyuz? İşte dövme yaptıran bazı ünlü isimler... 

 • 3

  EZGİ MOLA

  EZGİ MOLA

  Hayvanlara düşkünlüğü ile bilinen Ezgi Mola, Kuki ve Suşi Mola isimlerini verdiği köpeklerinin fotoğrafını kaburgasına (rip tattoo) dövme yaptırdı.

  Sık sık köpekleriyle paylaşım yapan ve sokak hayvanları için de yardım çağrısında bulunan Mola, yeni dövmesinin mutluluğunu takipçileriyle paylaştı

 • 4

  Kısa sürede 30 bin beğeni alan fotoğrafa, takipçileri yorum yağdırdı. Bazıları dövmeyi çok beğendiğini söylerken, bazıları da olumsuz görüşünü bildirdi.
 • 5

  BARIŞ ARDUÇ

  BARIŞ ARDUÇ

  Kiralık Aşk dizisinin oyuncusu olan Barış Arduç, kolundaki dövmenin eski bir kabilenin sembolü olduğunu söylüyor.

 • 6

  Angelina Jolie'nin dünyaca ünlü dövme sanatçısı Thai Monk'e yaptırdığı dövmeler detayları ve fotoğrafları ortaya çıktı. Thai Monk, Angelina Jolie'nin sırtına yaptığı dövmede Uzakdoğu ve Budist inancındaki simgelerini işledi.
 • 7

  Thai Monk solda ve sağda birbirine aşık iki eşin hikayesini yazdı. Soldaki dövme kadını, sağdaki dövme erkeği anlatıyor. Angelina Jolie, Brad Pitt ile aşk yaşamaya başladıktan sonra bu dövmeleri yaptırdı. Solda kendisi ve sağda Brad Pitt vardı. Son olarak 2016’da tekrar Thai Monk’a giden Jolie bu kez tüm sırtına Budist aşk efsanesini yazdırdı. Brad Pitt de mide bölgesine küçük bir dövme yaptırdı. Ünlü çift aynı yılın eylül ayında da boşanmıştı.
 • 8

  KIVANÇ TATLITUĞ

  KIVANÇ TATLITUĞ

  Ünlü oyuncunun sol kolunda, "Beni sadece Allah yargılayabilir" anlamına gelen "Only Allah can judge me" yazıyor. 32 yaşındaki Tatlıtuğ'un diğer kolunda ise renkli bir ejderha dövmesi mevcut. 

 • 9

  Lady Gaga'nın, 2017 Grammy Ödülleri'nde Metallica ile gerçekleştirdiği performansı öncesinde yeni dövmesini Instagram hesabından paylaştı. Gaga, Metallica performansı şerefine sırtına güve dövmesi yaptırdı.
 • 10

  Gaga’nın güve dövmesinin simgesi de Metallica’nın en büyük hitlerinden olan Moth Into Flame şarkısından geliyor. Sahne personasına girmek için yüzden yüze, karakterden karaktere bürünen ve tüm sınırları zorlayan Lady Gaga’nın sırtını kaplayan dövmesi hayranlarını şaşırtmadı. Ancak Lady Gaga ve Metallica düetinde yaşanan mikrafon aksaklığı gecenin hayal kırıklıklarından oldu. 

 • 11

  Mustafa Ceceli, şubat ayında çıkaracağı yeni albümün ilk klibini İrem Derici’yle düet yaptığı “Kıymetlim” şarkısına çekti. İki şarkıcı, klip için önceki gün Beyoğlu’nda kamera karşısına geçti. Sırt dekoltesiyle dövmesini gözler önüne seren İrem Derici, dövmenin anlamı sorulunca şöyle dedi: “8 yıl önce Angelina Jolie’den esinlenip yaptırdım. O zaman hayrandım ablaya. Kafa da ermiyor dövmenin çıkmadığına. Sanki tişört, çıkarıp atacağım! Abladan hatıra kaldı. Şifresi yok, varsa siz çözün.”
 • 12

  Angelina Jolie’nin dövmesi, Kamboçya’da kullanılan Khmer dilinde bir dua. Jolie, dövmeyi kendisini ve evlatlık edindiği Kamboçyalı oğlu Maddox’u kötülüklerden koruması için yaptırmış.

 • 13

  İrem Derinci'nin sırtı dışında omzunda, kolunda ve ayak bileğinde de dövmeliri var.
 • 14

  LADY GAGA

  LADY GAGA

  ABD'li şarkıcı, babasının "En azından vücudunun bir tarafını normal bırak" sözü sebebiyle dövmelerinin hepsini sol tarafına yaptırıyor. John Lennon hayranı olan Lady Gaga, onun barış içeren şarkılarından esinlenerek, ölümü sonrasındaki hatırası için sol bileğine barış işareti yaptırdı. Ünlü şarkıcının omzunda papatyalar ve kalp içindeki 'dad' dövmesinin yanı sıra en son yaptırdığı omzundaki el dövmesi dikkat çekiyor. 30 yaşındaki şarkıcının el dövmesini cinsel tacize uğrayan kadınlara destek amaçlı yaptırdığı biliniyor.

 • 15

  WESLEY SNEIJDER

  WESLEY SNEIJDER
  Galatasaray'ın Hollandalı yıldızının göğsünde İncil'den alınan "Ölüm gölgesi vadisinde gezsem bile kötülükten korkmam" sözleri dövme olarak yer alıyor. 32 yaşındaki futbolcu, kollarında da pek çok farklı dövmeye sahip.
 • 16

  DAVID BECKHAM

  DAVID BECKHAM
  Eski İngiliz futbolcu ve bugünün moda ikonu David Beckham, vücudundaki dövmelerin fazlalığıyla tanınıyor. 41 yaşındaki yıldız, vücudundaki dövmelerin yaşadığı şampiyonluklar, eşi, çocukları ve dini inancı hakkında olduğunu söylüyor.
 • 17

  ANGELINA JOLIE

  ANGELINA JOLIE
  ABD'li oyuncunun beli, kolları, kasığı ve sırtı dahil olmak üzere vücudunun pek çok yerinde dövme mevcut. Eski eşi olan Billy Bob'un ismini kolunun üst kısmına yaptıran yıldız, ayrılık sonrası bu dövmesini sildirdi. Bunun yerine 6 çocuğunun ve eşi Brad Pitt'in doğum yerlerinin koordinatlarını yazdırdı. 41 yaşındaki yıldızın en ilgi çeken dövmelerinden biri ise sol omzunun arka tarafında bulunan Khmer duası. Dua, düşmanlarının ondan uzak durması, zenginliğin, sevenlerinin ve güzelliğin onu hiç terk etmemesi anlamına geliyor.
 • 18

  MURAT DALKILIÇ

  MURAT DALKILIÇ

  Soyadını kolunda taşıyan 32 yaşındaki şarkıcı, dövmesini, "Beni büyüttü, hayata dair bildiğim her şeyi o öğretti" dediği dedesi için yaptırdığını belirtiyor.

 • 19

  JUSTIN BIEBER

  JUSTIN BIEBER
  Kanadalı R&B şarkıcısı Justin Bieber, vücuduna dini inancı, annesine düşkünlüğü ve hayvan figürlerinden oluşan birçok dövme yaptırdı. Sol omuz altında babasıyla birlikte karar verdiği İbranice İsa yazısı yer alırken, ayak bileğinde dua eden el sembolü var. 22 yaşındaki yıldızın köprücük kemiğinde annesinin doğum yılı, kolunda ise annesinin gözünü sembolize eden bir dövme bulunuyor. Bieber'ın büyük çoğunluğu kollarında yer alan dövmeleri; gül, melek kanadı, balık, kartal, albümünün ismi (Believe) ve İncil'den ayetler içeriyor.
 • 20

  HADİSE

  HADİSE
  İlk dövmesini kardeşleriyle beraber yaptırdığını söyleyen Hadise, kolunda Roma rakamlarının olduğu bir dövmeye sahip. 27 Aralık 2008'i işaret eden dövmenin anlamı, ünlü şarkıcı tarafından açıklanmıyor. Ensesinde "alis volat propris" yazıyor ve bu yazı "kendi kanatlarıyla uçan kız" anlamını taşıyor. Belinde yer alan dövmesi, Tibet diline ait bir yazı. Anlamı ise "zor durumdakilerle gönül birliği yapan iyi kalpli insan" olarak biliniyor.
 • 21

  LIONEL MESSI

  LIONEL MESSI

  Barcelona'da forma giyen Arjantinli yıldız, bacağında oğlu Thiago'nun el izini taşıyor. 

 • 22

  GÜLŞEN

  GÜLŞEN
  40 yaşındaki ünlü şarkıcı, "Varoluşun kendisini seviyorum" diyerek, bileğine ilahi aşkı simgeleyen "her şey aşktan" yazan dövmesini yaptırdı.
 • 23

  RIHANNA

  RIHANNA

  Vücudunun farklı bölgelerinde pek çok dövmesi olan Barbadoslu şarkıcının merak edilen dövmelerinden biri, Chris Brown'dan ayrıldıktan sonra yaptırdığı dövme. Sağ köprücük kemiğinin altında yer alan dövmede "Asla hata değil, her zaman için ders" yazısı yer alıyor.

 • 24

  MURAT BOZ

  MURAT BOZ

  36 yaşındaki şarkıcının omzundaki "Polynesian" dövmesi, Okyanusya'daki bir bölgeyi simgeliyor ve geleneksel olarak sahibine güç verdiğine inanılıyor.

 • 25

  MESUT ÖZİL

  MESUT ÖZİL

  Fenerbahçe taraftarı olduğunu söyleyen 27 yaşındaki Almanya Milli Takımı futbolcusu, kolunda aslan dövmesi taşıyor. Dövmesiyle ilgili sorulan sorulara, "Dövmem hakkında konuşmayacağım. Dövme özel bir şeydir ve kimseyi ilgilendirmez" açıklamasını yapmıştı.

 • 26

  JENNIFER ANISTON

  JENNIFER ANISTON

  ABD'li yıldızın en çok dikkat çeken dövmesi sağ ayağının üzerinde yer alıyor. 47 yaşındaki oyuncu, ayağına ölen köpeği Norman'ın adını yazdırdı.

 • 27

  Buğra Toplusoy ile evlilik planları yaptığı iddia edilen oyuncu Ceyda Ateş aslan sevgisini ölümsüzleştirmek için soluğu dövmecide aldı.
 • 28

  Buse Narcı'nın ensesinde Özcan yazıyor. Ancak bu eski sevgilisi Özcan Deniz'in adı değill, babasının adı. Buse Narcı'nın babası 1999 yılında Gölcük'te askerdi. Depremde göçük altında kalarak şehit oldu. Ensemde babamın ismi var.

 • 29

  SEVGİLİ DÖVMESİ

  SEVGİLİ DÖVMESİ
  Caner Erkin bir süredir aşk yaşadığı oyuncu sevgilisi Şükran Ovalı'nın dövmesini yaptırdı.
 • 30

  DAHA BİTMEDİ

  DAHA BİTMEDİ
  Yaptırdığı dövmeyi Instagram hesabından paylaşan Caner Erkin'in bu fotoğrafı kısa sürede binlerce beğeni aldı ve yorum yağmuruna tutuldu. Beşiktaşlı yıldız fotoğrafın altında İlk seans daha bitmedi notu düştü.
 • 31

  KORAY AVCI

  KORAY AVCI

  Toplu taşıma aracında şarkı söylerken sosyal medyada paylaştıktan sonra adını geniş kitlelere duyuran Koray Avcı, önceki gece Beyoğlu Jolly Joker’de sahneye çıktı.

  Seslendirdiği şarkılarla sevenlerine keyifli bir gece yaşatan Avcı, dövmeleriyle dikkat çekti.

  İlk albümü “Aşk İle”yi koluna, ikinci albümü “Sesi Gülen Adam”ı da sırtına yazdıran Avcı, “Bu iki albüm de benden bir parça” dedi. 

 • 32

  29 yaşındaki oyuncu sevgilisinin ve kendi burcu olan aslanı parmağına dövme olarak yaptırdı.
 • 33

 • 34