NTV

Osmaniye'de kuduz paniği: 104 kişi tedavi altında

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Sağlık

Osmaniye'de Kurban Bayramı öncesi kuduz bir köpeğin saldırısına uğrayan 4 kişi ile 6 büyükbaş ve 1 küçükbaş hayvan paniğe neden oldu. Valilik, 104 kişinin tedavi altında olduğunu bildirdi.

Osmaniye Valiliği, Düziçi ilçesine bağlı Ellek beldesindeki kuduz karantinasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, beldeye bağlı Çevlik Mahallesi'nde kuduz şüphesi üzerine Adana Veteriner Araştırma Enstitüsü’ne gönderilen numunenin kuduz hastalığı yönünde pozitif çıktığı hatırlatıldı.

Yapılan araştırmada kuduz köpeğin mahalleden M.C., R.O, A.O'yu ısırdığı ve Ö.A.Y'yi de tırmaladığının tespit edildiği ve bu kişilerin tedavi altına alındığının bildirildiği açıklamada, bu şahısların yakınları ve köpeğin temas ettiği çok sayıda kişinin de tedavi edilmek üzere hastaneye yönlendirildiği belirtildi.

"Halihazırda 104 şahsın bu vaka kapsamında tedavisi devam etmektedir" ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kuduz vakasının bölgede herhangi olumsuz sonuca yol açmaması için beldeden gelenlerin aşılanmasına Düziçi Devlet Hastanesinde devam edilmektedir. Alınan tedbirler kapsamında, kuduz köpeğin ısırdığı 6 büyükbaş hayvan, veteriner hekimler kontrolünde, 3 metre derinliğinde çukura kireç dökülerek ve tüm tedbirler alınarak imha edilmiştir. Kuduz köpek tarafından ısırılan ve kurbanda kesildiği tespit edilen bir küçükbaş hayvanın ise tüm etleri imha edilmiş, kurban etinin çekildiği kıyma makinesine el konulmuş, kıyma makinesini kullanan diğer vatandaşlar da hastaneye yönlendirilmiştir. Köpeğin temas ettiği tüm bölgeler belirlenmiş ve dezenfekte edilmiştir."

Açıklamada ayrıca, Ellek beldesi girişine "Kuduz Risk Bölgesi" yazılı tabela asıldığı ve gerekli uyarıların yapıldığı aktarılırken, bölgede bulunan bütün büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kuduz aşılanmasına başlandığı, karantinaya alınan bölgeye hayvan giriş ve çıkışının yasaklandığı bildirildi.

“104 KİŞİYE AŞI YAPILDI”

Osmaniye Gıda, Tarım, İl Müdürü İbrahim Sağlam, NTV canlı yayında kuduz karantinasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İbrahim Sağlam, 14 Eylül’de yaşanan olaydan bir gün sonra testin pozitif çıkması üzerine karantina uygulanmasına başlandığını dile getirdi.

4 kişinin tedavi altında olduğunu kaydeden Sağlam, “104 kişiye önlem açısından aşı yapıldı” dedi.

Osmaniye'nin Düziçi ilçesi Ellek beldesinde kuduz vakası görülmesi üzerine dün bir mahallede karantina uygulaması başlatılmıştı.

ETİKETLER