NTV

Akdamar'ın haçı takıldı

Anadolu Ajansı

Türkiye

Akdamar Kilisesi'ne takılmak üzere bir süre önce Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından gönderilen haç, kubbeye takıldı.

95 yıl aradan sonra ilk kez ayin yapılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi'ndeki haç takma çalışması sona erdi.

Ayin öncesinde Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından gönderilen ve ayin günü kilise bahçesinde sergilenen 2 metre yüksekliğinde 110 kilo ağırlığındaki haç, bir günlük çalışmayla kilisenin kubbesine yerleştirildi.

Haçın, gece saatlerinde özel bir uçakla Van'a gelen Ermeni din adamları tarafından kutsandıktan sonra kubbeye takıldığı öğrenildi.

Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel'e yaptırılan kilisenin Ermeni halkı açısından büyük değer taşıdığını bildiren patrikhane yetkilileri, kubbeye takılan haç ile kilisedeki önemli bir eksikliğin de giderildiğini belirtti.

Adayı ziyaret eden Amerikalı Eric Miller, kiliseye takılan haçın, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkiler açısından olumlu bir adım olacağını vurgulayarak, iki ülke halkı arasındaki dostluğu da pekiştireceğine inandığını söyledi.

Kiliseyi gezen Selçuk Yıldırım ise kilisede haçın takılmadığı bahanesiyle çok sayıda Ermeni'nin ayine katılmadığını anımsatarak, ''Ermeniler'le daha önce bir dostluğumuz vardı. Haçın takılması, bu dostluğumuzun devam etmesi açısından önemliydi. Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkiye bir katkısı olacağını düşünüyorum'' dedi.

Yıldırım, haçın takılmasıyla kenti ziyaret edecek Ermeni turist sayısında önemli bir artış olacağını dile getirdi.

Akdamar Kilisesi'nde Van Valiliğinin teklifi ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın onayı ile yılda bir gün ayine izin verilmişti.