NTV

Balyoz'da tahliyeler

Türkiye

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin kararına uyarak, 236 sanık için tahliye kararı verdi. Başta Mamak, Sincan, Hadımköy, İzmir, Çanakkale ve Silivri cezaevleri olmak üzere tahliyeler yaşandı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasında 236 sanık için tahliye kararı verdi.

Yerel mahkeme bu kararla, Anayasa Mahkemesi'nin dün "haklarının ihlal edildiği" yönünde verdiği karara uymuş oldu.

Mahkeme heyeti, "İnfaz durdurulmalı, sanıklar derhal serbest bırakılmalı" dedi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin savcısı da, Balyoz davası sanıklarına ilişkin yargılamanın yenilenmesi ve infazın durdurulması yönünde görüş bildirmişti.

Savcılık mütalaasında, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın mahkeme tarafından dinlenmemesinin altını çizdi.

TAHLİYELER
Silivri, Çanakkale ve Malatya'daki cezaevleri ile Mamak, Sincan, Şirinyer, Hasdal ve Hadımköy askeri cezaevlerinden tahliyeler yaşandı.

Davanın tek kadın hükümlüsü emekli Albay Berna Dönmez de Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nden tahliye oldu.

Tahliye olan askerler arasında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek eski 1. Ordu Komutanı ve davanın 1 numaralı sanığı Çetin Doğan, YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı, Albay Dursun Çiçek, Emekli Korgenaral Ayhan Taş, pilot Mustafa İlhan, Tümgeneral Abdülkadir Eryılmaz, Emekli Koramiral Kadir Sağdıç ve Emekli Orgenarel Şükrü Sarıışık da bulunuyor. 

CEZAEVİNDEN ÇIKAMADILAR
Anayasa Mahkemesi tarafından gönderilen listede ismi olmayan bir kişi ile; başka davadan hüküm giydiği için denetimli sertbestlik uygulanacak olan Ahmet Zeki Üçok ve askeri casusluk davasından hükümlü Seyfettin Alevcan ise tahliye olamadılar.

TSK'DAN AÇIKLAMA
Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığı, yerel mahkemenin tahliye kararıyla ilgili bir açıklama yaparak 'personelin ve ailelerinin sevincini paylaşıyoruz' dedi:

"Kamuoyunda 'BALYOZ' olarak adlandırılan dava ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'HAK İHLALİ' kararına dayanarak yerel mahkeme tarafından verilen tahliye kararı sonucunda özgürlüklerine kavuşan emekli ve muvazzaf personelimizin ve ailelerinin sevinçlerini yürekten paylaşır, yeniden yargılama sürecinin adil bir kararla sonuçlanmasını ümit ve temenni ederiz."