NTV

Gezi Parkı'na müdahale

Türkiye

Polis, yapılan uyarının ardından Gezi Parkı'na müdahalede bulundu. Taksim'e çıkan caddelere dağılan göstericilere polisin müdahalesi sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. Göstericilerin revir olarak kullandığı Divan Otel önüne atılan gaz bombası lobiyi de yoğun bir şekilde etkiledi. Bu arada jandarmaya ait 2 TOMA da Taksim'e gelerek polise destek verdi.

Protestoların 19. gününde Gezi Parkı'na müdahale edildi.

İlişkili Haberler


Başbakan Erdoğan'ın Ankara mitingi sırasında "Yarın İstanbul mitingimiz var, boşaltmazsanız, güvenlik güçleri boşaltmasını bilir" açıklamasının ardından polis, saat 20.00 sıralarında meydandaki kalabalığa 'dağılın' uyarısı yapmaya başladı.

'Bu yaptığımız kanunsuz bir eylemdir, Gezi Parkı'nı terk edin, Aranızdaki provokatörlere inanmayın, günlerdir İstanbul'un huzurunu kaçırdığınız yetmedi mi' şeklindeki anonslara göstericiler sloganla karşılık verdi.

Bunun üzerine saat 20.55 sıralarında polis müdahalesi geldi.

Tazyikli su ve biber gazı ile yapılan müdahalenin ardından meydandaki kalabalık dağıldı.

GEZİ MÜDAHALESİNDEN KARELER
GEZİ MÜDAHALESİNDEN KARELER

TOMA'ların desteğiyle Gezi Parkı'na da giren güvenlik güçleri, parktaki flama ve bayrakları söktü. Ardından belediye işçileri ve iş makineleriyle parkta kurulan çadır ve stantlar kaldırıldı.

Müdahale sırasında yaralananlar için bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.

Müdahalenin ardından Gezi Parkı tamamen boşaldı. Çadırlarını terk eden eylemciler, Harbiye'ye doğru kaçtı.

Gezi Parkı'nın boşaltılmasıyla çatışmaların odak noktası, Elmadağ'daki Divan Otel oldu.

Çadırlarını bırakarak kaçan yüzlerce eylemci Divan Otel'e sığındı.

Otel çevresini çembere alan polis güçleri, önce tazyikli ve ardından biber gazı ile müdahale de bulundu.

Atılan biber gazından otelin içerisi de yoğun bir şekilde etkilendi. Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun da gazdan etkilenenler arasında olduğu kaydedildi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN
FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Çıkan olaylar sırasında polise mukavemet gösterdiği gerekçesile çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Harbiye Orduevi ve İstanbul Barosu başta olmak üzere bölgedeki çoğu otel, restoran, kafe ve ev eylemcilere sığınmaları için kapılarını açtı.

23.15 sıralarında polis Unkapanı Köprüsü ve Dolmabahçe'den Taksim istikametini trafiğe kapattı. Metro müdahaleden itibaren kapalıydı.