NTV

Halkın unutmadı seni!

Anadolu Ajansı

Türkiye

17 yıl önce katledilen gazeteci Uğur Mumcu, düzenlenen törenlerle anıldı. CHP lideri Deniz Baykal'ın da katıldığı törenlerde ''Vurulduk Ey Halkım, Unutma Bizi'' ve ''Unutmadık, Unutmayacağız'' pankartları açıldı.

Gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 17. yılında, evinin karşısında bulunan Uğur Mumcu Parkı'nda düzenlenen etkinlikle anıldı.

İlişkili Haberler


CHP Gençlik Kolları üyeleri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı anma etkinliğinde, katılımcılar, Mumcu'nun anıtına karanfil bırakarak mum yaktı.

Anma etkinliğine, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yanı sıra CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP Ankara milletvekilleri Eşref Erdem, Zekeriya Akıncı ve Nesrin Baytok da katıldı.

Baykal ve beraberindekiler, Mumcu'nun evine giderek eşi Güldal Mumcu ile görüştüler.

BAYKAL: NEDEN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ BİLİYORUZ
Baykal, cinayetin üzerinden 17 yıl geçtiğini hatırlatarak hala somut bir sonucun ortaya çıkmadığını söyledi.

Deniz Baykal, şöyle konuştu:

''Biz, Uğur Mumcu'nun niçin öldürüldüğünü çok iyi biliyoruz. Önemli olan bu bilincin toplum tarafından sahiplenilmesi ve paylaşılmasıdır.

Bugün önümüze bir isim koymasalar da çete koymasalar da Mumcu'nun, temsil ettiği değerlere karşı bir tertibin kurbanı olduğunu bilmeliyiz. Kim yaptıysa yaptı, onu temsil ettiği temel ilkeler için ortadan kaldırmak istediler.

Biz, Uğur'un aydınlık düşüncesi, çağdaş, ilerici anlayışı, bağımsızlık duygusu, Mustafa Kemal sevgisi, laik, demokratik, bağımsız Türkiye özlemi doğrultusunda verdiği mücadeleye karşı, bu mücadeleyi etkisiz kılmak için iç, dış bazı çevrelerin dayanışması sonucunda bu cinayetin ve suikastın işlendiğini düşünüyoruz.

'ARTIK BİR SİMGE'
Uğur Mumcu, bugünün Türkiye'sine yönelik güncel değerlendirmeler yapmıştır, güncel anlayış sergilemiştir, o bakımdan yaşıyor.

Artık olay nitelik değiştirdi. Cinayetin ifşaatı olmaktan çıktı. Büyük bir simgedir Uğur. O simge kimliği daha da belirginleşiyor ve netleşiyor. Değeri, önemi her geçen gün daha çok farkediliyor.''

''Buradaydık'' adlı bir sinevizyon gösterisinin de yapıldığı etkinlikte Güldal Mumcu ve çocukları, parktaki anıta çelenk bırakarak karanfil koydu.

MEZARLIKTAKİ TÖREN
Uğur Mumcu için Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki kabri başında da bir tören düzenlendi.

Buradaki törene, eşi Güldal Mumcu, kızı Özge Mumcu, oğlu Özgür Mumcu, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile partinin merkez ve ilçe teşkilatı üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Katılımcılar, ''Vurulduk Ey Halkım, Unutma Bizi'', ''Korkmadan Öldük Ey Halkım, Unutma Bizi'', ''Unutmadık, Unutmayacağız'' yazılı dövizler taşıdı, Mumcu'nun kabrine kırmızı karanfil bıraktılar ve mum yaktı.

AĞABEYİ OLAY ANINI ANLATTI
Uğur Mumcu, ölüm yıl dönümü nedeniyle Muğla'nın Marmaris ilçesinde düzenlenen törende konuşan Mucu'nun ağabeyi Ceyhan Mumcu, cinayetin perde arkasının aydınlatılamadığını söyledi.

Suikast gününü anlatan Mumcu şöyle konuştu: ''Sema açıktı ama hava çok soğuktu. Yer baştan aşağı kanla kaplıydı. Birlikte büyüdüğümüz, birlikte genç yaşına bastığımız, birlikte yaşam mücadelesi verdiğimiz Uğur Mumcu'nun parça parça olmuş kolu bir tarafta, bacağı bir tarafta, yüreği karşı binalara saplanmış o sahneyi gördüm. İnsan belleği unutma gibi bir yeteneğe sahiptir ama o sahne benim belleğimde hiç azalmıyor. Ruhsal yapımın bir parçası olmuş. Bunun bir tesellisi de var. Ölüm yıl dönümünde hepimiz bir aradayız.''

'BAŞARILI OLAMADIK'
Anma törenlerinin acılarını hafiflettiğini ve mücadele güçlerini arttırdığını belirten Mumcu, "Başka cinayetler, başka acılar yaşanmasın diye Uğur Mumcu'nun cinayetini aydınlatmaya çalışıyoruz ama pek başarılı olduğumuz söylenemez'' diye konuştu.

Vatandaşlar, törende, Uğur mumcu'nun Atatürk Anıtı'nın yanındaki fotoğrafının etrafına beyaz ve kırmızı karanfiller koydu.