NTV

HDP heyeti Kuzey Irak'ta

NTV Haber

Türkiye
160623-selahattin-demirtaş.jpg

Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu HDP heyeti Kuzey Irak ziyaretinin ikinci gününde temaslarına devam etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki ziyaretinin 2'nci gününde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro üyeleriyle bir araya geldi.

Demirtaş ve beraberindeki heyet, KDP Parti Meclisi Sekreteri Fazıl Mirani tarafından Erbil'in Salahaddin kasabasındaki poltibüro binasında karşılandı.

Basına kapalı bir şekilde bir araya geldikten sonra Demirtaş ve Mirani ortak bir basın toplantısı düzenledi.

"SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ"

HDP heyeti olarak KDP ile çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Demirtaş, Kürt bölgesinde bulunmalarının temel hedefinin bu süreçte Kürt partileri ve hareketleri arasında çözülmesi son derece mümkün gerilim noktalarına yardım sağlamak olduğunu söyledi.

HDP, buradaki halk ve partiler nezdinde gördüğü saygınlık nedeniyle son derece memnundur diyen Demirtaş, "Ancak bu bizim omuzlarımıza aynı zamanda büyük bir sorumluluk ve ağırlık yüklüyor. Biz de bu sorumluluğumuzun farkındayız. Buradaki her bir parti ve siyasi anlayışa kardeşlik ruhu çerçevesinde yaklaşıyoruz." dedi.

Kürt siyasi partiler arasında diyaloğun kurulması fikrine KDP'nin de sıcak baktığının altını çizen Demirtaş, "Bu tarihi süreçte kendileri de (KDP) bu sorumluluğun farkındalar. Kürtler arası diyalog, iş birliği ve ulusal birlik konularında ilerleme sağlanabilmesi için üzerilerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler." şeklinde konuştu.

"BİR ARAYA GELEBİLMELİYİZ"

Demirtaş, "Bütün halkımız şundan emin olsun, bizler birbirinden farklı ideolojileri ve dünya görüşleri olan siyasi partileriz. Bu toplumun, halkın iç demokrasinin bir gereğidir. Fakat bu farklılıklarımız bu tarihi dönem itibariyle öne çıkarılması gereken farklılıklar değildir. Biz öncelikli olarak halkımızın ulusal birliği etrafında kenetlenecek bir ilkeler bütünü çerçevesinde bir araya gelebilmeliyiz" diye konuştu.

"BİRÇOK ORTAK NOKTAMIZ VAR"

Öte yandan KDP'li Miran ise Demirtaş başkanlığındaki HDP heyetinin Erbil kentine yaptıkları ziyaretin içerisinden geçilen hassas süreçte önemli olduğuna değinerek şöyle konuştu:

"Her iki taraf arasında yapılan görüş alışverişi çok olumluydu. Siyasi, ideolojik ve toplumsal olarak birçok ortak noktamız var. Sayın Demirtaş ve arkadaşları çok iyi fikirlerini masaya yatırdılar ve biz de (KDP) olumlu bir şekilde bunları karşıladık. Kürdistan içerisinde bizim birliğimizi istemeyenlere karşı yapılması gereken en doğru yoldur. Aynı zamanda tüm eksikliklerimizin tespit edilmesi için de doğru bir yolun tercih edildiği kanısındayım."

Demirtaş'ın KDP ile görüşmesine, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, Eş Genel Başkan Yardımcıları Fatma Kurtulan ve Nadir Yıldırım ile milletvekilleri Celal Doğan, İmam Taşçıer, Nimetullah Erdoğmuş, Mithat Sancar, Osman Baydemir ve Parti Meclisi üyesi Abdullah Alagöz'ün de katıldığı kaydedildi.

Demirtaş başkanlığındaki HDP heyetinin, bugün IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya gelmesi bekleniyor.

HDP heyeti dün Erbil kentinde IKBY Başkanı Mesut Barzani ve daha sonra kentteki STK temsilcileriyle bir araya gelmişti.

ETİKETLER