NTV

Kurşun sıkanlar en az 2 kişi

Türkiye

Şarkıcı İbrahim Tatlıses’in yapılan saldırıyı en az 2 kişinin gerçekleştirdiği öğrenildi. Olay yerinde bulunan 11 merminin aynı silahtan çıktığı belirlendi.

İbrahim Tatlıses'e uzun namlulu silahlarla ateş edilmesinin yarattığı şokun ardından saldırıyı kimin gerçekleştirdiği merak ediliyor.

İlişkili Haberler


Tatlıses'in bulunduğu araca Kalaşnikof marka silahtan çıkan 4 mermi isabet etti. Çevredeki binalarda da 4 mermi izi tespit edildi, olay yerinde 11 adet boş kovan bulundu.

Yeni ortaya çıkan bir iddiaya göre fotoğraf çektirmek isteyen bir genç arabayı yavaşlattı ve Tatlıses'i hedef haline getirdi. Bu olayın hemen ardından saldırganlar harekete geçti. Şoförünün ise hasarıazaltmak için silahıyla karşılık vermek yerine arabayı uzaklaştırdığı öğrenildi.

İstanbul polisi, Tatlıses'in şoförü Çalışkan ve Derya Tuna'nın da aralarında bulunduğu bazı yakınlarının bilgisine başvurdu.

Çevredeki binaların güvenlik kameraları ve MOBESE kayıtları ile Tatlıses'in programının son bölümünün görüntüleri incelemeye alındı.

Silahlı saldırıyı gerçekleştirenlerin en az 2 kişi olduğu tahmin ediliyor.

Olayda terör veya suç örgütü emaresine rastlanmadı, bu nedenle soruşturma Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

VALİ MUTLU: 11 MERMİ DE AYNI SİLAHTAN
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İbrahim Tatlıses'e yönelik saldırıya ilişkin soruları yanıtladı.

Tatlıses'e acil şifalar dileyen Mutlu, “Hayati tehlikesinin şu anda geçtiğini ve daha iyi tablo içinde seyrettiğini biliyoruz'' dedi.

Vali Hüseyin Mutlu, ''Araç markası net olarak biliniyor. İçinde 2 kişiyi net olarak biliyoruz, aracı kullanan ve silahı kullanan'' diye konuştu.

'4'Ü ARACA İSABET EDİYOR'
Vali Mutlu, bulunacak her detayın, olayın çözümü noktasında en hassas biçimde değerlendirileceğini de kaydederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Kendileri araçlarına bindikten ve hareket ettikten sonra, arkadan gelen bir aracın sollama yaparak yanından geçerken ateş edildiğini biliyoruz. 11 el ateş ediliyor, 4'ü araca isabet ediyor. Araca isabet eden mermilerden 2 tanesinden biri Tatlıses'e, diğeri asistanına isabet ediyor. 2 mermi de araçtan ayrılıyor. Kullanılan toplam mermi adedi 11'dir.''

Saldırıda kullanılan silah hakkında bilgi veren Mutlu, ''Tek bir silahtan çıkan mermi söz konusu. Kullanılan silahın türünün şu anda kalaşnikof olduğunu biliyoruz” yanıtını verdi.

Mutlu, saldırının nedenine dair bir soruya karşılık olarak da, ''Şu anda herhangi bir değerlendirmemiz yok. Bunu failini yakaladıktan sonra onlardan öğreneceğiz'' dedi.

'TEHDİT ALDIĞI BİLGİSİ YOK'
Vali Hüseyin Avni Mutlu, ''Bize, emniyete bir tehdit aldığı, kendisinin tehdide maruz kaldığı yönünde intikal ettirilmiş herhangi bir bilgi yok. Bize bir tehdit aldığı ve bizim de takip ettiğimiz bir husus olmadığını ifade edeyim. Kendi özel korumaları var. Bizden herhangi bir koruma talebi de yok'' dedi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da, ''Polis olarak tüm ihtimalleri ve bildiklerimizi değerlendiriyoruz. Mutlaka bir sonuca ulaşacağımıza inanıyoruz'' dedi.

OTOMOBİL TESPİT EDİLDİ
Başından vurulan İbrahim Tatlıses'in ameliyatı sırasında hastanede NTV mikrofonuna konuşan Kral TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Akbay, şarkıcının yakınlarından aldığı bilgiye göre polisin saldırı yapılan arabayı tespit ettiğini söyledi.

İLK KEZ SALDIRIYA UĞRAMIYOR
İbrahim Tatlıses, 1990 yılının Ocak ayında Maksim Gazinosu'nda sahnedeyken bacağından vurulmuştu.

Yine 18 Mayıs 1998 tarihinde Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzerinde otomobilinin içerisindeyken pompalı tüfekli saldırıya uğrayan Tatlıses, bu saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.

Yeni başladığı bir programın çekimlerinden çıkan İbrahim Tatlıses, şoförü Hakan Çalışkan'ın kullandığı 34 AP 3843 plakalı, basın danışmanı Buket Çakıcı'nın da bulunduğu otomobille Nurol Plaza'dan ayrılmıştı.

Araca tali yoldan Büyükdere Caddesi'ne çıkarken saat 00.16 sıralarında başka araçtan otomatik silahlarla ateş açılmış, Tatlıses kafasından yaralanmıştı.