Selahattin Demirtaş: Darbe tehdidi sürüyor

Anadolu Ajansı,DHA

Türkiye
demirtaş.jpg

Silahların susturulması çağrısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, darbe tehdidinin devam ettiğini söyledi.

Diyarbakır'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kuzey Irak'a yapacakları ziyaretten önce gazetecilerin gündem ile ilgili sorularını yanıtladı.

İki yıl aradan sonra İmralı adasında Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeyi değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Her şeyden önce görüşmenin yapılmış olmasını biz çok önemsiyoruz. Çünkü İmralı'da Abdullah Öcalan'ın sağlık durumu ile ilgili bilgi alınamıyordu. Dolayısıyla bayram vesilesi ile bile olsa kardeşinin gidip görüşmesi bizde insani olarak önemliydi. Bunun gerçekleşmiş olması doğru bir tasaruftu, doğru bir adımdı” dedi.

Kuzey Irak'ta yapacakları ziyaret sırasında, oradaki bütün siyasi partiler ile göreşmelerde bulunacaklarını belirten HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, KCK yönetimi ile bir görüşmelerinin olmadığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'deki çözüm süreci ile doğrudan bağlantılı bir ziyaret değil. Kürtler arası birliği sağlamak, bölgesel istikrar ve barış açısından çok önemlidir. Kürtler dağınık olduğu sürede bundan yararlanacak art niyetli güçler olacaktır. Bütün partiler ile görüşeceğiz. Türkiye'deki sorunlar ile ilgili de görüş alışverişinde bulunacağız. Bizim KCK ile bir temasımız olmayacaktır. Program ve planlamamızda yok."

"ERDOĞAN BİZİ DİNLESİN"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerini dinlemesi gerektiğini savunan Selahattin Demirtaş, "Konuşabilirsek biz bazı konularda ilerlemelerin kat edilebileceğine inanıyoruz. Diyalogun olmadığı yerde siyaset olmaz. Türkiye'de şu anda siyaset tıkanmış durumda çünkü bir tek kişi konuşuyor, herkes dinliyor" dedi.

“12 EYLÜL'DEN BETER”

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşananların 12 Eylül darbesinde yaşanan travmalardan daha ağır olduğunu ileri süren Selahattin Demirtaş, "12 Eylül darbesinde toplumun tabana yayılmış şekilde bu kadar haksızlıklarla linç edilmesi söz konusu değildi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Erdoğan adına yapılanlar nicelik olarak da, nitelik olarak da 80 darbesini aşmış durumda" diye konuştu.

Demirtaş, kendilerinin tümden savaşın durması için çağrılarını yinelediklerini vurgulayarak şonları kaydetti:

"PKK de, hükümette silahların susması, altını çizerek belirtiyorum silahların susması. Ben hükümetin, polisin, askerin silah bırakmasından söz etmiyorum. Bunu sürekli hükümet çarpıtıyor ama 'hükümet, polis, asker silah bıraksın' demiyoruz, ateşkesten söz ediyoruz, yani birbirine karşı silah sıkmamak, bombalı eylem yapmamak, operasyon yapmamak ve siyasete çözüm şansı bırakmaktan söz ediyoruz. Bu konuda ısrarcı olmaya devam edeceğiz. Bu savaş yüz yıl da sürse, 5 dakika da sürse diyalog ile bitmek zorundadır."

"DARBE TEHDİDİ SÜRÜYOR"

Silahların susturulması çağrısı yapan Demirtaş, şöyle konuştu:

"PKK'dan ve hükümetten silahların susturulmasını istiyoruz. Asker ve polisin silahlarını bırakmasını değil.

Kürt sorununun silahla çözülemeyeceğini hükümetin de PKK'nın da bu kadar yaşananlardan sonra anlamış olmaları gerekir.

Darbe tehdidi sürüyor. 15 Temmuz'da asker ile yapılamayan darbe şimdi toplumun tabanında geniş mağduriyetler yaratılarak yapmak isteyen FETÖ'cü kriptolar ve Erdoğan düşmanları var."

KUZEY IRAK'A ZİYARET

Öte yandan, Selahattin Demirtaş başkanlığında bir heyet, yarın Irak'ın kuzeyinde temaslarda bulunacak.

Erbil ile Süleymaniye kentlerini kapsayacak ziyarette, Selahattin Demirtaş'a HDP'li bazı eş genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve parti meclisi üyelerinin eşlik edeceği belirtildi.

Heyetin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve bazı parti temsilcileri ile çeşitli sivil toplum örgütleri ve kurumlarla görüşmeler gerçekleştireceği bildirildi.

HDP’den yapılan açıklamada, söz konusu ziyarette "Kürtler arası diyalog, ortak paydalarda buluşma, Kürt sorununa demokratik ve barışçıl çözüm ile dayanışma konularında görüş alışverişinde bulunulacağı" ifade edildi.

ETİKETLER