NTV

Yarasa ısırdı, kuduz oldu

İHA

Türkiye

Karaman'da 45 gün önce yarasa tarafından ısırılan kişiye kuduz teşhisi konuldu.

İlişkili Haberler

Karaman’da yarasanın ısırdığı bir kişiye, kuduz teşhisi konuldu.

Karaman’da yaşayan V.A.’yı (34) yaklaşık 45 gün önce evinin önünde akşam otururken alnından yarasa ısırdı.

Yarayı önemsemeyerek hastaneye gitmeyen V.A., 15-20 gün sonra baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik şikayetiyle hastaneye gitti.

Doktorlar soğuk algınlığından şüphelenip ilaç yazarak hastayı gönderdi.

45 gün sonra bu kez hayal görme, ışıktan, sesten rahatsız olma gibi şikayetlerle hastaneye giden V.A.'ya teşhis konulamadı.

V.A. kendi isteğiyle 17 Eylül 2016 tarihinde Adana’ya giderek burada Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’ne akşam acil servisten giriş yaptı.

Doktor hastayı muayene edip şikayetini dinledi. Kuduz vakasından şüphelenen doktor, karantinaya alınması için V.A.'yı ambulansla Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne sevk etti.

Yapılan tetkiklerin ardından hastanın kuduz olduğu kesinleşti. Hastanın durumunun ağır olduğu öğrenildi.

HERKES AŞILANDI

Bu arada, hastanın kuduz olduğu kesinleşince Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi acil servisinde o sırada çalışan hemşire, doktor, güvenlik görevlileri, o saatte acile gelen hastalar, hastayı taşıyan ambulanstaki görevlilerle hasta ile temas eden bütün aile bireylerine de kuduz aşısı yapıldı.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği yetkilileri hastanın yarasa ısırmasına bağlı olarak kuduz olduğunun düşünüldüğünü, ancak hastanın bunu çok geç fark etmesinden dolayı hastalığın çok ilerlediğini, hastanın ÇÜ Balcalı Hastanesi’ne yatırılarak tedavi altına alındığını ancak durumunun ağır olduğu belirtildi.

Ayrıca hasta ile temas eden herkese kuduz aşısı yapılarak gerekli önlemin alındığı bildirildi. Bu arada, uzmanlar, herhangi bir memeli hayvanın kuduzu bulaştırabilmekle birlikte kuduzun en yaygın rezervuarının rakun, kokarca, yarasa, tilki ve çakal gibi hayvanlarda olduğunu bildirdi.

ETİKETLER