NTV

'Yeter ki gönül dünyamızın fayı sağlam olsun'

Türkiye

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, depremin vurduğu Van’da Cuma namazını kıldırdı. Hutbe veren Görmez, "Gönül dünyamızın fay hatları sağlam olduğunda küçük zelzeleler bize zarar vermez” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, cuma namazını Van'da Ulu Cami'de kıldırdı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Cuma hutbesi verdi.

Kuran-ı Kerim'de iki zelzeleden söz edildiğini ifade eden Görmez, özetle şöyle konuştu:

''Biri büyük zelzele, biri de küçük zelzele. Küçük zelzeleler işte bizim yaşadığımız zelzelelerdir. Büyük zelzele insanların inanç dünyalarındaki sarsıntılardır. Yeter ki, bizim Rabbimize olan inancımız, yeter ki bizim Muhammed Mustafa'ya, ümmet oluşumuzda sağlam olalım. Yeter ki biz hayatın dünyadan ibaret olduğunu kabul etmeyelim. Yeter ki biz ölümü hiçlik ve yokluk olarak kabul etmeyelim.

Büyük zelzele, adını 'zelzele' olan Kuran'ı Kerim'deki bir sureden alır. Hepimizin namazlarımızda okuduğu bu sureye bir daha bakın. O suredeki zelzele, Van'da ve Erciş'te yaşadığımız zelzeleyi anlatmıyor. O büyük zelzeleyi anlatıyor. Öncelikle Rabbimiz sizleri bu büyük zelzeleden muhafaza eylesin.''

Bu tür afetleri ve musibetleri değerlendirirken, iki büyük yanlışın içine düşülmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Görmez, şunları kaydetti:

''Birincisi insanın sorumluluklarını yok sayarak değerlendirmeyin. Evlerimizi ve binalarımızı muhkem yapmak gibi bir vazifemiz var. Biz, devemizi bağladıktan sonra Allah'a tevekkül edeceğiz. Binalarımız muhkem yaptıktan sonra Allah'a tevekkül etmekle sorumluyuz. İkincisi, bu tür hadiseleri değerlendirirken içine düştüğümüz hata. Hiç kimse depremleri sadece yeryüzü katmanları arasındaki fay hatları ile izah etmemelidir. Elbette bilimselliğe dayalı konular olabilir. Ancak biz fizik ötesinde, maddenin ötesinde, mananın, hakikatin varlığına iman etmiş ve her şeyin bir hikmeti olduğunu kabul etmiş müminleriz. Kardeşlerim, yeter ki bizim gönül dünyamızın fay hatları sağlam olsun. Gönül dünyamızın fay hatları sağlam olduğunda küçük zelzeleler bize zarar vermez. Hep birlikte büyük zelzelelerde, yüce Rabbimizin bize yardım etmesini niyaz edelim. Yüce Rabbimiz, deprem esnasında kaybettiğimiz, ebediyete uğurladığımız bütün yavrularımıza, hanımlarımıza, büyüklerimize çocuklarımıza rahmet eylesin. Yaralı olanlara acil şifalar eylesin.''

Prof. Dr. Mehmet Görmez, hutbeyi 4 maddeyle noktaladı:

''Birincisi mümine, ümitsizliğe kapılmak asla yakışmaz. İkincisi sabretmek. Müminin bu hallerde sabrettiği her saniye bir ibadettir. Üçüncüsü, dayanışma ruhumuzu asla kaybetmemeliyiz, birlik ve beraberlik içinde kalplerimizi, yüreklerimizi birleştirerek bir an önce adeta yeni şehirler inşa ederek, birlikte bütün kardeşlerimizin aileleriyle, çocuklarıyla huzur içerisinde evlerine kavuşmalarını sağlamak. Dördüncüsü büyük zelzelelere hazır olmaktır. İnanç dünyamızda hiçbir sarsıntı meydana gelmemesi için çaba ve gayret içerisinde olmak.''

ARTÇI SARSINTI KORKUTTU
Başkan Görmez'in hutbe öncesinde verdiği vaaz sırasında yaşanan artçı sarsıntı kısa süreli paniğe yol açtı. Bu sırada Prof. Dr. Görmez ve camideki vatandaşlar dua etti.

Cuma namazına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Vali Münir Karaloğlu da katıldı.

Öte yandan, cuma namazı için çok sayıda kişi Ulu Cami'ye gelirken, camiye sığmayan vatandaşlar avluda namaz kıldı.