AB ve Avustralya, kritik minerallerde iş birliği yapacak

Avrupa Birliği ve Avustralya, kritik minerallerde iş birliği yapmak için anlaşma imzaladı.

AB ve Avustralya, kritik minerallerde iş birliği yapacak

(AB) Komisyonu, AB ile arasında sürdürülebilir kritik ve stratejik mineraller konusunda iş birliğine yönelik ikili ortaklığı geliştirmek için mutabakat zaptı imzalandığını açıkladı.

Açıklamada, bu ortaklığın her iki tarafa da faydalar sağlayacağı, özellikle Avustralya'nın yerli kritik mineral sektörünün gelişimine katkıda bulunacağı, AB'nin de yeşil ve dijital dönüşümü için gerekli ham madde tedarikini çeşitlendirmesini sağlayacağı kaydedildi.

Ortaklığın, maden atıklarının araştırılması, çıkarılması, işlenmesi, rafine edilmesi, geri dönüştürülmesi ve işlenmesi gibi bütün kritik ve stratejik mineral değer zincirini kapsadığına işaret edilen açıklamada, AB ve Avustralya'nın ortaklaşa projeler geliştireceği ve bu alanda iş birliğini artıracağı ifade edildi.

Açıklamada, tarafların sürdürülebilir ham madde değer zincirlerini entegre edeceği, ham madde değer zincirlerinde araştırma ve inovasyon konusunda iş birliğini artıracağı, çevresel, sosyal standartları ve uygulamaları teşvik edeceği belirtildi.

AB benzer anlaşmaları, 2021'de Kanada ve Ukrayna ile 2022'de Kazakistan ve Namibya ile 2023'te Arjantin, Şili, Zambiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Grönland ile bu yıl da Ruanda, Norveç ve Özbekistan'la imzalamıştı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...