Altın fiyatlarında rekor (Gram altın, Çeyrek altına ne kadar?)

Altın, ABD'nin gelecek yılın başlarında faiz indirimine ilişkin artan beklentilerin etkisiyle, tüm zamanların en yüksek seviyesini aştı. Gram altında 2 bin lira seviyelerine yaklaştı. Altının iki aylık yükselişi yüzde 20'ye yakın.

Altın fiyatlarında rekor (Gram altın, Çeyrek altına ne kadar?)

Altın, yeni haftanın ilk açılış saatlerinde yüzde 3'ten fazla artış göstererek 7 Ağustos 2020'de seviyesine ulaşarak 2148,11 doları gördü ve tüm zamanların en yüksek seviyesini aştı.

Ardından bu kazançların büyük bir kısmını geri verdi ve şu sıralarda 2 bin 71 dolardan işlem görüyor.

Gram altın ise sabah saatlerinde uluslararası piyasalarda 2 bin liraya yaklaştı. Ardından bin 930 lira civarına indi.

İsrail-Hamas savaşıyla birlikte artış trendine giren Ons altının yükselişi Fed Başkanı Jerome Powell'ın bugünkü açıklamalarının ardından Fed'in para politikası sıkılaşmasını tamamladığına dair beklentilerin artmasıyla altın fiyatlarındaki yükseliş hız kazandı.

Powell, Atlanta’daki Spelman College’da yaptığı konuşmada, yetersiz ve aşırı sıkılaşma riskleri daha dengeli hale gelirken Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) dikkatli bir şekilde ilerlediğini yineledi.

Attıkları güçlü adımların politika faizini oldukça kısıtlayıcı bir bölgeye taşıdığını belirten Powell, "Yeterince kısıtlayıcı bir duruşa ulaştığımız sonucuna güvenle varmak veya politikanın ne zaman gevşeyebileceğine dair yorum yapmak için erken olacaktır. Gerekmesi halinde politikayı daha da sıkılaştırmaya hazırız." dedi.

Analistler, piyasaların Powell'ın faiz oranlarının oldukça kısıtlayıcı bir bölgede olduğuna ilişkin yorumlarına odaklandığını, para politikasının gevşetilmesi konusunda konuşmak için erken olduğu yönündeki uyarısının göz ardı edildiğini belirtti.

  • ALTIN TÜRÜ Satış Değişim % Saat

ALTIN REKORA DOYMUYOR: YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ? - VİDEO

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...