Bakan Bayraktar: Ateşkes olmadan Türkiye, İsrail ile hiçbir enerji projesini görüşmeyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İsrail - Hamas çatışmalarının Türkiye ile İsrail arasındaki enerji iş birliği projelerine etkisini değerlendirdi. Bakan Bayraktar, "Herhangi bir ateşkes olmadan hiçbir şeyi konuşmak mümkün değil." ifadesini kullandı.

Bakan Bayraktar: Ateşkes olmadan Türkiye, İsrail ile hiçbir enerji projesini görüşmeyecek

ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, A Para'da katıldığı programda İsrail'in, 'ye saldırıları sonrasında Türkiye ile İsrail arasındaki enerjiyle ilgili muhtemel projelerin durumuna değindi.

Bakan Bayraktar, "Böyle bir atmosferde bu kadar büyük bir vahşetin, insanlık dramının yaşandığı ortamda, herhangi bir projeden konuşmak, insanlığa, insanlığımıza oradaki kardeşlerimize karşı saygısızlık olur. Bizim bu saatten sonra konuşacağımız tek şey, acaba Gazze'nin elektrik, su, gıda ihtiyacını nasıl giderebiliriz, bu olabilir. Tek proje bu olur." ifadesini kullandı.

Bakan, Filistin'in kendisi için özel bir yerinin olduğunu dile getirerek, 2016'dan sonra İsrail tarafıyla yapılan görüşmelerde, Filistin'e elektrik götürülmesi projelerinin ele alındığını anımsattı.

Gazze saldırısı sonrasında bölgede hayatın durduğuna işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Orada yaşanan büyük vahşet ve zulümden sonra şu anda konuşabileceğimiz tek proje, tekrar biz Gazze'nin elektriğini nasıl ayağa kaldırabiliriz. Jeneratörler gönderdik, Refah kapısında bekliyor. Power Ship dediğimiz gemi yüzer santral, mobil santrallerle oraya nasıl katkıda bulunabiliriz. O insanları tekrar normal hayatlarına döndürebiliriz. Herhangi bir ateşkes olmadan hiçbir şeyi konuşmak mümkün değil."

Sayfa Yükleniyor...