FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2024 FED haziran ayı faiz kararı)

ABD Merkez Bankası (FED) haziran ayı faiz kararı için yatırımcıların tedirgin bekleyişi sürmeye devam ediyor. Dolar, altın, borsa ve kripto para yatırımcıları, FED'in faiz indirimlerine başlayacağı tarihi merak ederken bir yandan da haziran ayında faizle ilgili alacağı kararlara yönlendi. Peki, haziran ayı FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde?

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2024 FED haziran ayı faiz kararı)

Haziran ayı faiz kararı için tarih araştırmaları başladı. FED'in vereceği faiz kararı öncesinde yatırımlarını güvenli limanlara alan yatırımcılar, analistlerin faiz beklentilerine odaklandı. Açıklanacak olan faiz kararıyla birlikte yatırımcılar yatırımlarına yön vermeye devam edecek. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? beklentisi ne yönde?

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez bankası (FED) faiz kararı toplantı takvimi belli oldu.

Buna göre; FED faiz kararı toplantısı 12 Haziran 2024 Çarşamba günü yapılacak ve akşam saat 21.00'da kritik faiz kararı açıklanacak.

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2024 FED haziran ayı faiz kararı) - 1

ANALİSTLERİN BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Küresel piyasalar, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz kararının yanı sıra 'de açıklanacak istihdam raporu verileri başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceği haftaya pozitif bir seyirle başladı.

Analistler, hafta içinde özellikle ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinden ülkenin iş gücü piyasasına ilişkin alınacak sinyallerin önemli olduğunu aktararak, söz konusu verilerin ABD Merkez Bankasının () gelecek dönemde atacağı adımlara yönelik beklentileri etkilemesinin olası olduğunu dile getirdi.

Para piyasalarında, Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimalinin yüzde 52, kasımda yüzde 66 ve aralıkta yüzde 84 ihtimalle fiyatlandığını kaydeden analistler, ECB'nin ise bu hafta 25 baz puanlık faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakıldığını ve bir sonraki faiz indirimine ekimde gitme ihtimalinin yüzde 80 ile fiyatlandığını ifade etti.

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? (2024 FED haziran ayı faiz kararı) - 2

MAYIS AYI KARARI NE OLMUŞTU?

(), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Son kararıyla Fed, politika faizini art arda 6 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı.

Sayfa Yükleniyor...