Fındıkta sıcak hava tehlikesi: ''Ciddi rekolte kaybı yaşanabilir''

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların 2024 yılı fındık üretimini tehlikeye düşürebileceğini söyledi.

Fındıkta sıcak hava tehlikesi: ''Ciddi rekolte kaybı yaşanabilir''

Kış mevsimi ortasında bahar havası yaşanmasıyla fındık püskülleri görünmeye başladı.

Türkiye’de en fazla fındık üretiminin yapıldığı ’da, hava sıcaklıklarının bu şekilde devam etmesi ve ilerleyen şubat ve mart aylarında yağabilecek karın, zirai don ile birlikte ciddi zararlara ve rekolte kaybına yol açabileceği belirtiliyor.

“FINDIĞIN 350 İLE BİN SAAT ARASINDA SOĞUKLAMA DÖNEMİ YAŞAMASI GEREKİYOR”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, şu anda tehlikeli bir sürece doğru gidildiğini belirterek şöyle konuştu:

“İnşallah bugünlerde kar bekliyoruz. ağacının ve dallarının yaklaşık 350 ile bin saat arasında soğuklama dönemini yaşaması gerekiyor. O soğuklama dönemi de fındıkta hareketliliğin durduğu bir zaman.

Fındıkta sıcak hava tehlikesi: ''Ciddi rekolte kaybı yaşanabilir'' - 1

O nedenle kar yağarsa dalları, püskülleri, karanfilleri, toprak ve zararlılardan korunması açısından kar örtüsü altında olması olumlu olacaktır. Şu anda kar yağışına ciddi derecede ihtiyaç var.''

Fındıkta sıcak hava tehlikesi: ''Ciddi rekolte kaybı yaşanabilir'' - 2

“CİDDİ REKOLTE KAYIPLARI YAŞANABİLİR” UYARISI

Sıcak havalara aldanıp erken uyanan dallarının, şubat ve mart aylarında olabilecek zirai don karşısında tehlike altında olduğunu söyleyen Soydan, Karadeniz Bölgesi’ne şu ana kadar yararlı olacak kadar yağ yağışı olmadığını ifade ederek, “Yüksek kesimlerde az miktar kar yağışı oldu, aksine sıcak hava devam ediyor. Bu sıcak hava nedeniyle fındığın erken uyanmasını ve donrasında zirai don nedeniyle ciddi zararlar ve rekolte kayıplarının olduğunu geçen yıllarda tecrübe ettik.'' diye konuştu.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...