Kriptoda bir eşik daha aşıldı: Ethereum ETF'leri için ilk onay

ABD piyasa düzenleyicisi, spot Ethereum yatırım fonlarına yeşil ışık yaktı. SEC, Ethereum ETF'i için tüm şirket başvuruları onayladı. Onay kararının ardından Ethereum, 3 bin 900 doların üzerini test etti.

Kriptoda bir eşik daha aşıldı: Ethereum ETF'leri için ilk onay

Kripto para piyasası için bir eşik daha aşıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot borsa yatırım fonlarının (ETF) ardından ETF'leri için ilk onayı verdi.

Kurum, başvuru yapan tüm şirketlerin 19b-4 başvurularını onaylayarak Ethereum ETF'lerinin borsalarda listelenmesine izin verdi.

Ethereum ETF başvurusu yapan şirketler arasında VanEck, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Franklin Templeton, ARK 21Shares, Invesco Galaxy ve Bitwise bulunuyordu.

Onay kararının ardından ilk tepkilerde Ethereum fiyatı 3 bin 900 doların üzerine çıktı. Daha sonra gelen satışların ardından Ethereum fiyatı 3 bin 700 dolar bandına geriledi.

ETHEREUM ETF'LERİ NE ZAMAN LİSTELENECEK?

Ethereum ETF'lerinin resmen işlemlere başlayabilmesi için başvuru sahiplerinin S-1 kayıt beyanlarının da onaylanması gerekiyor. Analistler, bu onayın haftalar hatta aylar alabileceğini belirtiyor.

SEC onayı, ABD Temsilciler Meclisi üyelerinin kripto sektörüne daha fazla düzenleyici netlik sağlayacağına inandığı mevzuat lehine oy kullanmasından bir gün sonra geldi.

Düzenleme ile SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) rolleri netleştirilecek. 21. Yüzyıl için Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasası isimli düzenleme Senato'da görüşülecek.

SEC, 10 Ocak'ta spot Bitcoin ETF başvurularına onay vermişti.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...