ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillerde ÖTV indirimi gelecek mi? (ÖTV indiriminde son haberler)

ÖTV indirimi, araç sahibi olmak isteyen vatandaşların merakla beklediği haberler arasında yer alıyor. 2. el araç piyasasında yaşanan fahiş artış nedeniyle, araç alım satımları büyük oranda azaldı. Sektörde yaşanan durgunluk nedeniyle vatandaşlar ÖTV indirimi gelmesini bekliyor. Peki, ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillerde ÖTV indirimi gelecek mi?

ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillerde ÖTV indirimi gelecek mi? (ÖTV indiriminde son haberler)

Ağustos ayında ikinci el otomobillere getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı, yatırım amaçlı alımların önünü kesmiş olsa da, bu sefer de artan fiyatlar yüzünden aylardır bayilerde araç bulamayanların sıfır otomobile erişimi zorlaştı. Yaşanan bu sıkıntılar nedeniyle, vatandaşlar güncellemesi ile fiyatların düşeceği ve otomobile erişimin kolaylaşacağı yönünde bir beklenti içerisine girdi. Peki, otomobillere ÖTV indirimi gelir mi?

OSD BAŞKANI'NDAN ÖTV AÇIKLAMASI

ÖTV konusunda matrahın güncellenmesine ihtiyaç olduğunu dile getiren Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, ÖTV indirimine yönelik açıklamalarda bulundu.

Eroldu açıklamasında, "Böyle bir değişikliğin de olacağını ben beklemiyorum ama tabii sonuçta bu söylentiler, bu konuşmalar da iç piyasaya zarar veriyor bir yerde. Çünkü bunları dikkate alarak bazı müşterilerde erteleme kararları olabiliyor.

Bu mutlaka yönetmemiz gereken bir konu. Şimdi tabii ihraç pazarlarındaki bu talep daralması riskine karşılık bizim muhakkak otomotiv sanayini korumak anlamında, otomotiv sanayinin yarattığı istihdam, otomotiv sanayinin yarattığı ihracat, katma değeri korumak anlamında yukarıdaki maddelerle iç piyasanın desteklenmesi bizce son derece önemli bir yer teşkil ediyor." ifadelerine yer verdi.

ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillerde ÖTV indirimi gelecek mi? (ÖTV indiriminde son haberler) - 1

TESK BAŞKANI'NDAN İNDİRİMİ TALEBİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ticari araçlar için ÖTV indirimi talep etti. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sektörde faaliyet gösteren esnaf için ticari araçlarda bir defaya mahsus ÖTV indirimi yapılmasını talep eden Palandöken, "Otomobildeki kur artışı yüzde 100'ün üzerinde. Bu durumda daha önce yüzde 45 ÖTV'ye tabi bir otomobilin bugünkü ÖTV oranı yüzde 80 oldu. Daha da ötesi, vergisiz fiyatı 200 bin liranın altında otomobil kalmadığı için en düşük ÖTV oranı yüzde 80'e çıktı. Bu da araç fiyatlarının ekstra artmasına sebep oluyor. 2015'te olduğu gibi ticari araçlar için yeniden bir defaya mahsus ÖTV indirimi getirilmeli." ifadelerini kullandı.

ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillerde ÖTV indirimi gelecek mi? (ÖTV indiriminde son haberler) - 2

"ARAÇ FİYATLARI 3 KAT ARTTI"

Palandöken, araç fiyatlarının yükselmesi sebebiyle son dönemde zorunlu trafik sigortası ve kasko primlerinde aşırı yükseliş yaşandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

" matrahı güncellenmediği için araçların ÖTV oranları ve dolayısıyla satış fiyatları 3 kat arttı. Sigortasızlığın önüne geçmek ve piyasaların canlanması için bir defaya mahsus ÖTV oranları sıfırlanmalı ve yine ÖTV oranlarının eski seviyesine dönmesi için matrah güncellemesi yapılmalı."

Sayfa Yükleniyor...