Sanayicilerden vize ve kredi çağrısı

Sanayiciler, vize ve finansman sorunun çözümü için çağrı yaptı. Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, "Artık vize sorunumuz finansman sorununun çok daha önüne geçti" ifadesini kullandı.

Sanayicilerden vize ve kredi çağrısı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, birçok sanayicinin yurt dışına çıkışta vize alamadığını belirtti. Ardıç, "Artık vize sorunumuz finansman sorununun çok daha önüne geçti. Gerekirse teminat mektubu verelim, devlet garantörlük yapsın, gerekli girişimlerde bulunularak artık bu sorun nihayetlensin." dedi.

Odanın nisan ayı meclis toplantısında konuşan Ardıç, ara mallarındaki yüksek fiyat artışlarının üretimde aksamalara yol açtığını bildirdi.

REEL SEKTÖRDE KREDİ SORUNU

Reel sektörün yüksek faiz koşullarında krediye ulaşmada sorun yaşadığını dile getiren Ardıç, "Diğer taraftan ticari kredi kartı limitlerinin sınırlandırılması biz sanayicileri zor durumda bırakmıştır. Limitlerin yeniden gözden geçirilerek revize edilmesi sanayicilerin nakit ihtiyacına bir nebze de olsa katkı sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Vergi borçlarının ertelenmesi ya da taksitlendirilmesinin reel sektörün üretime devam edebilmesi için hayati öneme sahip olduğunu belirten Ardıç, yaşadıkları vize sorununa da dikkati çekti.

"SANAYİCİ VİZE KUYRUKLARINDA BEKLETİLİYOR"

Sanayicilerin vize kuyruklarında bekletildiğini ve birçoğunun yurt dışına çıkışta vize alamadığını söyleyen Ardıç, şöyle devam etti:

"Malların serbest dolaşımı için karşılıklı imza atıyoruz, mallarımızı serbest dolaştırıyoruz ancak bunları üreten sanayicilerimiz sınırda bekletiliyor. Bu uygulama, biz sanayiciler için 'tarife dışı engel' halini almıştır. Orta Vadeli Program'da 2026 yılı için 305 milyar dolar ihracat hedefi ortaya konuldu. Bizler yeni pazarlara açılamazken, fuarlarda ürünleri sergileyip pazarlayamazken bu hedefe nasıl ulaşılması bekleniyor. Artık vize sorunumuz finansman sorununun çok daha önüne geçti. Gerekirse teminat mektubu verelim, devlet garantörlük yapsın, gerekli girişimlerde bulunularak artık bu sorun nihayetlensin."

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...