Beykoz'un yeni gözdesi: Yalı Kütüphanesi

Beykoz Belediyesi tarafından hayata geçirilen, denize sıfır bir konumda kurulan Yalı Kütüphanesi; 7 gün, 24 saat hizmet veriyor.

Beykoz'un yeni gözdesi: Yalı Kütüphanesi

Beykoz'da 12 Mart'ta açılan, denize sıfır bir konumda kurulan Yalı Kütüphanesi, büyük ilgi görüyor. Boğaz manzarasına karşı, gençlerin dinamizmini yansıtan modern alanlara sahip kütüphanede aynı anda 120 kişi ders çalışabiliyor.

Beykoz merkez sahilindeki kütüphanenin raflarında 11 bin kitaplık bir koleksiyon, Beykoz Kitaplığı yayınları ve İstanbul Kitaplığı Köşesi bulunuyor.

Beykoz'un yeni gözdesi: Yalı Kütüphanesi - 1

Beykoz Belediyesi Eğitimden Sorumlu Genel Koordinatörü Cihan Yıldız, kütüphanenin 12 Mart'ta faaliyete başladığını belirterek, yoğun bir ilgi olduğunu söyledi.

Açılıştan bugüne yaklaşık 9 bin kişiyi ağırladıklarını vurgulayan Yıldız, "Kütüphanemizde 120 kişilik kapasitemiz var. Online rezervasyon sistemiyle çalışıyor. 24 saat hizmet veriyor. Kullanıcılarımıza ücretsiz kafeterya alanımızda çorba, simit, çay ve limonata gibi hizmetler sunuyoruz" dedi.

Beykoz'un yeni gözdesi: Yalı Kütüphanesi - 2

"YALI KÜTÜPHANESİ ALANINDA TEK"

Üye olan tüm İstanbulluların kütüphanelerden istifade edebileceğine dikkati çeken Yıldız, "Belediye Başkanımız Murat Aydın ile ilklerin belediyesi olmaya başladık. Yalı Kütüphanesi de bu alanda tek. İstanbul Boğazı dünyada tek olduğuna göre, denize bu kadar nazır ve yalı formatında bir kütüphanenin hem dünyada hem de Türkiye'de tek olduğunu düşünüyorum. Başkanımızın fikriydi. Yalılar, sosyal hayatımızda maalesef daha çok üst tabakanın kullanabileceği hatta normal vatandaşın, deniz manzarasını onların duvarlarından dolayı göremeyeceği yapılar. Bunu kırmış olduk. Bir yalıyı, sosyal statüsüne bakmaksızın herkesin kullanımına açmış olduk. Bu yönüyle de çok değerli bir proje oldu."

Beykoz'un yeni gözdesi: Yalı Kütüphanesi - 3

Cihan Yıldız, daha önce spor kulübü yönetim binası olarak kullanılan yalının, olmasının ardından gençlerden olumlu tepkiler geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Belediye başkanımızla bir gencin arasında geçen bir konuşmadan kısa bir anekdot aktarayım size. Bir liseli genç, arkadaş grubuyla geldi. 'Başkanım ben bu zamana kadar hiç ders çalışmamıştım ama bugünden sonra ders çalışmaya karar verdim.' dedi. Olumlu dönüşler alıyoruz. Mesela burada tıp fakültesinden bir öğrencimiz var. Evine daha yakın bir kütüphanemiz olmasına rağmen 'Hocam içim bunaldığında, denize bakınca bir ferahlıyorum, motive oluyorum. Sıfırlayıp tekrar çalışmaya başlıyorum.' diyor. Denizi seyretmek bile insan ruhunu dinlendirdiğinden pozitif etki oluşturduğunu düşünüyorum."

Ders çalışmak ve kitap okumak isteyen her yaştan kitapsever, günün her saati randevu alarak kütüphaneden yararlanabiliyor. Çevrim içi randevuyla ziyaret edilebilen kütüphaneden, kitapseverler seçtikleri eserleri 15 gün süreyle ödünç de alabiliyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...