Çankırı Kültür Evi ziyaretçilerini nostaljik yolculuğa çıkarıyor

Çankırı'da eski eşyalarla döşenen Çankırı Kültür Evi, ziyaretçilerini geçmişe götürüyor.

Çankırı Kültür Evi ziyaretçilerini nostaljik yolculuğa çıkarıyor

Belediyesi tarafından Karataş Mahallesi Su Deposu Caddesi'nde Kurtuluş Savaşı'nda revir olarak kullanılan tarihi konakta kentin geçmişine ait izlerin gelecek nesillere aktarılması için açılan kültür evi, genç yaşlı birçok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Çankırılı kadınların katkısıyla oluşturulan evde, gelin odası, sünnet odası gibi bölümlerin yanı sıra tekstil malzemeleri, mutfak malzemeleri ve salon takımlarının bulunduğu yaklaşık 3 bin 700 eşya sergileniyor. Yaklaşık 100-120 yıllık malzemeler ile oluşturulan kültür evi, gençlere geçmiş hakkında bilgi verirken yaşlılara eski anılarını hatırlatıyor.

Çankırı Kültür Evi ziyaretçilerini nostaljik yolculuğa çıkarıyor - 1

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, AA muhabirine, kültür evinin kısa sürede büyük ilgi gördüğünü söyledi. Geçmişte yaşanılanları gelecek nesillere aktarabilmek için böyle bir yer açtıklarını belirten Esen, "Yaklaşık 3 bin 700 eser, malzeme, eşya var. Gelinlikten tutun da halıya kadar dekoratif eşyalara, örtülere kadar geçmişi yansıtan bir sürü malzememiz var. İnsanlar baktığı zaman gençliklerini, çocukluklarını hatırlıyor. Gelecek nesillere bunları aktarmak da çok önemli. Eski yaşanmışlıkları, eski anıları hatırlatmak çok önemli. Dışarıdan gelen misafirlerimize de farklı bir destinasyon oluşturmuş olduk." dedi.

Esen, projenin gerçekleşeceğini duyan kadınların kültür evinin oluşumuna büyük katkı sunduğuna değinerek, yüz yılı aşkın eşyaların insanları geçmişte yolculuğa çıkardığını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...