Lavanta festivaline ilk üç günde 100 bin ziyaretçi

Isparta'nın Keçiborlu ilçesinde "lavanta kokulu köy" olarak anılan Kuyucak köyünde düzenlenen lavanta festivalinin ilk üç gününde lavanta bahçeleri yaklaşık 100 bin yerli ve yabancı turisti ağırladı.

Lavanta festivaline ilk üç günde 100 bin ziyaretçi

Türkiye’de lavanta üretiminin ilk başladığı köylerden biri olan ’nın Kuyucak köyünün mora boyanan tarlaları yurt çapında beğeni topluyor.

Kuyucak Köyü Muhtarı Güral Yılmaz, festivalin ses getirdiğini, faydasını görmeye başladıklarını söyledi.

Yılmaz, lavanta bahçelerinin ziyaretçilerine sakinlik ve huzurun yanı sıra eşsiz bir doğa içinde fotoğraf çektirme imkanı sunduğunu aktardı.

Lavanta festivaline ilk üç günde 100 bin ziyaretçi - 1

Festivalin başladığı 14 Temmuz’dan itibaren köy girişinde kurulan plaka tanıma sisteminden aldıkları veriye göre köye 14 bin 500 araç girişi olduğunu belirterek, “Binek araçların her birinde 4’er kişi ve her tur otobüsünde de ortalama 25 kişi olduğunu varsayarsak yaklaşık 100 bin yerli ve yabancı turist köyümüzü ziyaret etti diyebiliriz. Herkesi mor tarlalarımızı görmeye bekliyoruz” diye konuştu.

Lavanta festivaline ilk üç günde 100 bin ziyaretçi - 2

"EŞSİZ BİR DOĞAYA SAHİP"

Antalya sıcağından bunaldığından lavanta bahçelerine gelen Emin Yalırgan, “Doğası ve serinliği insanı kendisine çekiyor. Eşsiz bir doğaya sahip” dedi.

İbrahim Yalırgan da doğanın muhteşemliği ve lavantaların kokusuna bayıldığını ifade etti. 

Sayfa Yükleniyor...