Türkiye Turizm Yatırımcılar Derneği’nin zirvesi gerçekleşti

Turizm Yatırım Forumu 2023 (TIF2023) İstanbul’da düzenlendi. Türkiye’nin en kapsamlı turizm yatırım etkinliği olarak değerlendirilen TIF2023’te markalaşma konusu öne çıktı. TIF2023, turizm yatırımlarının dünyaya entegre edilmesi, işbirliği imkânları sunması ve yeni dönem turizm eğilimlerini belirlemeye yardımcı olması nedeniyle Türkiye ve dünya turizm endüstrisinin en dikkat çekici adreslerinden birisi haline gelmeyi başardı.

Türkiye Turizm Yatırımcılar Derneği’nin zirvesi gerçekleşti

Türkiye Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) düzenlediği Tourism Investment Forum 2023 (TIF2023), 29 Kasım’da Raffles Istanbul’da gerçekleştirildi. TIF2023’te konuşan TTYD Başkanı Oya Narin, Türkiye’nin bugün dünyada ilk 4 destinasyon arasına girdiğini söyledi. Bu durumu devam ettirmek için rekabet gücünün yüksek tutulması gerektiğini vurgulayan TTYD Başkanı Oya Narin, bunun için de yatırımların çeşitlendirilmesinin altını çizdi. Oya Narin bulunduğumuz noktada stratejik sektör olarak nitelendirilen turizme Eylül 2023’te yayınlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) çok önemli bir cari dengeyi sağlama hedefi verildiğini belirterek şunları ekledi:

“Yaptığımız projeksiyonlar, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk 10 yılında doğru politikalar ve anlamlı müdahalelerle 2033 yılında GSYH’nin yüzde 7,5’u olarak hesapladığımız 135 milyar dolar seviyesine ulaşabileceğini gösteriyor. Bu da cari işlemler dengesini ciddi boyutta iyileştirecektir.”

Türkiye Turizm Yatırımcılar Derneği’nin zirvesi gerçekleşti - 1

Konuşmasında markalaşma konusuna da değinen Narin, ulusal ve uluslararası markaların konaklama işletmeciliğinde daha fazla yer almasının sektörün büyümesine katkı yapacağının altını çizdi. Narin ayrıca Türkiye’nin turizm işletmeciliğinde rüştünü ispatladığını ve hemen her segmentte misafirlerini ağırladığına dikkat çekti. TTYD üyelerinin Türkiye’de bugüne kadar yapılan 120 milyar ABD dolarlık yatırımın yarısını gerçekleştirdiğini vurgulayan Oya Narin, turizmyatırımcılarının yeni ve daha iyi ürünlerle ülke turizmini yukarıya çıkarmakta kararlı olduğunu vurguladı. 
 
TIF2023’ün TIF2023’ün açılışında konuşan T.C. Kültür ve Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, Bakanlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Turizmin ülkemiz için stratejik sektör olarak belirlendiğini vurgulayan Nadir Alparslan, turizmin Türkiye için potansiyele sahip olduğunu ve turizmi 12 aya yaymanın mümkün olduğunu ifade etti. Alparslan ayrıca turizm yatırımları için mevzuat değişikliklerine de değindi ve bu konudaki çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini bildirdi. Konuşmasında tanıtım çalışmalarına da yer veren Alparslan, bugün Türkiye’nin 200 ülkede tanıtım yaptığını aktardı.  

 TIF2023’te görüşlerini açıklayan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol konuşmasında turizmin Türkiye için önemini anlattı. Özgür Burak Akkol Türkiye’nin turizmde sahip olduğu potansiyele vurgu yaparak Türkiye’nin turizmde büyüme sürecinde markalaşmanın kritik olduğunu, markalaşma  stratejisi için ise Türkiye’nin değerleri ve coğrafi konumunun kritik olduğunu vurguladı. 

YABANCI YATIRIMCILAR İÇİN TÜRKİYE’NİN DÖRT DEĞER ÖNERİSİ 

TIF2023’ün açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatrım Ofisi Başkan Yardımcısı Bekir Polat ise Türkiye’nin krizlere dayanıklılığını vurguyarak, bu konunun yabancı yatırımcılar için çok önemli olduğunu ve yatırımcıların Türkiye’nin bu yönünden çok etkilendiklerini belirtti. Polat, Türkiye’yi yabancı yatırımcılara tanıtırken kullandıkları en önemli argumanların Türkiye’nin yılda ortalama yüzde 5,4 büyümesi, nitelikli işgücü, Türkiye’nin reform ajandası ve altyapı ile lojistik üssü özelikleri olduğunu vurguladı. 
 
TURİZM YATIRIMLARI İÇİN GYO MODELİ ÖNEMLİ   

TIF2023’ün açılışında konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör de kurum olarak görevlerinin finansla sınırlı olmadığını söyledi. Güngör şu ifadeleri kullandı: “Bize düşen görev, turizm sektörüne gerekli desteği vermek. Bunun içinse bireysel ve kurumsal yatırımcılara yatırım bulma konusunda yardımcı oluyoruz” Borsa İstanbul’da 19 turizm şirketinin işlem gördüğünü kaydeden Güngör, finansmana erişim konusunda GYO modelinin önemine dikkat çekti. Güngör bu sayede halkın da bu modelle elde edilen gelirden faydalanabileceğini aktardı. TIF2023’ün açılışında konuşan İstanbul Valisi Davut Gül de etkinliği takip edeceğini ve TIF2023’te ortaya çıkacak yol haritasını hayata geçirmek için çalışacaklarını ifade etti.  
 
TIF2023’TE DİKKAT ÇEKEN OTURUMLAR 

TIF2023’te turizm ekosistemini çeşitli yönleriyle ele alan panel ve oturumlar düzenlendi. Alanında en deneyimli isimlerin katılarak görüşlerini paylaştığı bu oturumlar TIF2023 katılımcıları ve medya tarafından ilgiyle takip edildi. Bu oturumlarda konusunda uzman en üst düzey  kanaat önderleri tarafından derinlemesine ele alınan konu başlıkları ise şöyle oldu: 

Havayollarının Geleceği ve Turizm 
Turizm Yatırımlarının, Gayrimenkullerinin ve Uluslararası Markalarınn Geleceği: Modeller ve Fırsatlar 
Türkiye’de Vizyonu 
Turizm Sektörü İçin Sanat, Dijital ve Sosyal Medya Çalışmaları 
Markalar, Mimarî Trendler ve Destinasyonlar 
Sermaye Piyasalarında Turizmin Pozisyonu, Dünya ve Türkiye 
Franchise Avantajları ve Girişimcilere Sağladığı Katma Değer 
Türkiye Turizminde Yeni Yaklaşımlar: Gayrimenkul Modelleri 
Türk Turizm Markaları İçin Uluslararası Yol Haritası: Zorluklar ve Fırsatlar 
Türk Turizmine Yeni Bir Nefes: Lüks Termal ve Sağlık Turizmi Birlikteliği 
Küresel Ekonomik ve Parasa Trendler: Yatırımcı Seçenekleri ve Stratejileri 
Turizm Yaşam 
Turizminin Yumuşak Gücü (soft-power)

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...