Yeni bir alışkanlık kazanmak için izlemeniz gereken 5 adım

Yeni bir alışkanlık kazanmak için bazen yeterli motivasyonu bulmakta zorluk çekebiliriz. Ancak yavaş ve dikkatli adımlarla bunu başarmak mümkün.

Yeni bir alışkanlık kazanmak için izlemeniz gereken 5 adım

Hayatınıza iyi geleceğini düşündüğünüz bir alışkanlığı kazanmak için bu adımları takip edin...

1. Hedef koyun

Bu alışkanlığı neden kazanmak istediğinizi düşünün. Amacınızı belirlerseniz belirsizlikten kurtulursunuz. "Düzenli olarak egzersiz yapacağım" demek yerine "Her gün 15 dakika egzersiz yapacağım" demeye çalışın.

2. Detaylı bir planlama yapın

Hedefinizi belirledikten sonra planlamaya geçin. "Haftada beş gün kitap okuyacağım" yerine "Her gün kahvaltıdan sonra bir saat kitap okuyacağım" gibi detaylı planlamalar yapın. Detaylar, alışkanlığınızı her gün yinelemenize yardımcı olacaktır.

Yeni bir alışkanlık kazanmak için izlemeniz gereken 5 adım - 1

3. Eğlenceli faktörünü unutmayın

Alışkanlıklar zamanla rutin haline geldiği için sıkıcı olabilir. Düzenli olarak yapmak istediğiniz davranışları eğlenceli hale getirmeye çalışın. Spor salonuna tek değil, bir arkadaşınızla gidin mesela.

4. Esnek olun

Bir alışkanlığı kazanmak için kararlı ve düzenli olmakta fayda var. Ancak her gün yürüyüş yapmak için tüm planlarınızı iptal etmeyin. Araştırmalar, bilinenin aksine, esnekliğin önemine vurguda bulunuyor. Katı bir program sizi bu alışkanlıktan soğutabilir.

5. Sosyal destek şart

Alışkanlıklar oldukça bulaşıcı olabilir. Sosyal destek yalnızca arkadaşlarınızın sizi desteklemesi anlamına gelmiyor. Fit görünmek için her gün koşmak istiyorsanız, bu alışkanlığı kazanmış olanlarla bir araya gelin. Daha çok motive olacaksınız.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Yaşam
  • N-Life
  • N-Life Lifestyle

Sayfa Yükleniyor...