Zayıf olan en iyi kabul ediliyor: Diyet Kültürü nedir?

Hayatınız boyunca etrafınızdaki insanların size yediğiniz şeyin iyi ya da kötü olduğunu söylemesi ve bu doğrultuda sizin suçlu hissetmeniz, yıllar içinde beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmiş olabilir. İşte bu diyet kültürünün hayatınıza etki ettiğinin göstergesidir. Peki diyet kültürü nedir? Diyet kültürünü hayatınızdan nasıl çıkarabilirsiniz?

Zayıf olan en iyi kabul ediliyor: Diyet Kültürü nedir?

Diyet kültürü; zayıf olmanın iyi, kilolu olmanın kötü olarak kabul edildiği, fiziki özelliklerin aşırı önem taşıdığı ve gıdaların iyi, kötü, temiz şeklinde sınıflara ayrıldığı bir davranış biçimidir.

Sağlıklı ve mutlu olmanın zayıf olmaktan geçtiğini ilke edinen diyet kültüründe, vermek için insan sağlığını bozan uygulamalar görmezden gelinir.

Zayıf olan en iyi kabul ediliyor: Diyet Kültürü nedir? - 1

Hayatımızın her yerinde ortaya çıkan diyet kültürü, zaman içinde iç sesimiz haline gelebilir. Peki diyet kültüründen nasıl kurtulabilirsiniz?

Diyet konuşmayı bırakın

Sürekli diyetten, sağlıklı yaşamaktan bahseden kişilerden yani diyet kültürünü empoze eden herkesten uzak durun.

Beslenme düzeni için bedeninize kulak verin

Nasıl beslenmeniz gerektiğini, hangi besinlerin size iyi geldiğini, ne zaman yemek yemeniz gerektiğini size sadece bedeniniz söyleyebilir. Bu sebeple "diyet yaparken bu saatte yemek yenir" ya da "diyet yaparken bu yiyeceklerden uzak durun" gibi kalıplardan uzaklaşın. Bedeninizin istek ve ihtiyaçlarına kulak verin.

Zayıf olan en iyi kabul ediliyor: Diyet Kültürü nedir? - 2

Hareketi ihmal etmeyin

Spor yapmayı sevmiyor olabilirsiniz. Ancak hareketsiz bir yaşam size sadece aldırmaz, birçok sağlık sorunuyla karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu nedenle bedeninizin ihtiyaç duyduğu, rahat hissettiğiniz bir spor aktivitesini hayatınıza dahil edin.

Düşüncelerinizi değiştirin

Diyet kültüründen kurtulmaya çalışırken sizi bu konuda etkileyen insanlardan, sosyal medya hesaplarından uzak durun. Yediğiniz yiyecekleri kalorilerine ya da sağlıklı sağlıksız şeklinde kategorize etmekten vazgeçin. Özetle diyet kültürü düşüncelerinden uzaklaşmaya çalışın.

Öte yandan diyet kültüründen çıkmaya çalıştığınız bu süreç, sandığınız kadar olmayabilir. Bu zaman diliminde alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalıştığınızın farkına varın. Başarısız olacağınız durumlari göğüslemeyi ve pes etmemeyi bilin. Kendinize anlayışlı davranın.

Sayfa Yükleniyor...