Beşinci hastalık nedir, belirtileri neler? Beşinci hastalık bulaşma yolları

Çeşitli bulaşıcı hastalıklarla karıştırılabilen beşinci hastalık, sıklıkla 5-15 yaş arası çocuklarda görülüyor. Yanaklarda oluşan döküntülerden dolayı "tokatlanmış yanak sendromu" adıyla da bilinen beşinci hastalık çeşitli belirtilerle kendisini gösteriyor. Peki, beşinci hastalık nedir, belirtileri neler?

Beşinci hastalık nedir, belirtileri neler? Beşinci hastalık bulaşma yolları

Parvovirüs ‌B19 virüsü yani beşinci hastalık, kişiden kişiye solunum ya da damlacık yoluyla geçerek bulaşır. Yanaklarda oluşan döküntüden dolayı "tokatlanmış yanak sendromu" diye de anılır. Genelde damlacık yolu ile bulaşsa da kan ürünleri ve vertikal olarak anneden fetüse bulaşabilen çok bulaşıcı bir virüstür. Yanaklarda döküntü başladığı zamanda artık bulaşıcı değildir. İnkübasyon süresi 2-3 haftadır.

Beşinci hastalık nedir, belirtileri neler? Beşinci hastalık bulaşma yolları - 1

Ellerde ve ayaklarda eklemler tutulabilir, buna "eldiven çorap sendromu" denir. Alyuvar ve akyuvarların öncü hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek aplastik anemiye veya nötropeniye neden olabilir.

Beşinci hastalık nedir, belirtileri neler? Beşinci hastalık bulaşma yolları - 2

BEŞİNCİ HASTALIK BELİRTİLERİ NELER?

Beşinci hastalık sıklıkla hiçbir hastalık belirtisi göstermeksizin ya da hafif hastalık belirtileriyle veya ateş, lenf bezlerinde şişkinlik, baş ağrısı ve huzursuzluk belirtilerinin görüldüğü hafif bir gribal enfeksiyon gibi seyretmektedir. Beşinci hastalığın ilk döküntü oluşma evresinde bulaşıcılık ihtimali yüksektir ancak döküntülerin azalması ile birlikte bulaşıcı olma ihtimali de giderek azalır.

Beşinci hastalık nedir, belirtileri neler? Beşinci hastalık bulaşma yolları - 3

BEŞİNCİ HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI


Parvovirüs enfeksiyonuna karşı bir aşı tedavisi bulunmamaktadır fakat enfeksiyonun oluşmaması için şu yöntemlerden yararlanılabilir:

Ellerin sık sık sabun ve su ile yıkamak
Enfekte olma ihtimali olan kişilerle yakın temastan kaçınmak
Hapşırma veya öksürme esnasında ağzı kapatmak
Buruna, ağza veya gözlere dokunmaktan kaçınmak

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • N-Life Sağlıklı Yaşam
  • N-Life
  • Sağlık

Sayfa Yükleniyor...