İsilik neden olur? Bebeklerde isilik nasıl geçer?

Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte isilik vakaları da artış gösterdi. İsilik, ter bezi kanalları tam gelişmemiş bebekleri daha çok etkiliyor. Peki, İsilik neden olur? Bebeklerde isilik nasıl geçer?

İsilik neden olur? Bebeklerde isilik nasıl geçer?

Bebeklik döneminde sık görülen isilik sorunu, erişkinlerde kıvrım bölgelerinden yani kol altı ve bacak arasından başlayarak hızla göğse ve sırta yayılıyor. Bebeğin kıyafetlerinin sıkı olması, terin kolay buharlaşmaması ve bebeğin yıkanmaması isiliği kolaylaştırıyor. Tropikal iklimli bölgelere seyahat edenlerde isilik kolay gelişiyor. Sentetik ve dar gömlek, tişört giyilmesi isiliğin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Gün içinde bedensel aktivitesi çok fazla olan veya kilolu erişkinlerde bu sorun daha fazla görülüyor. İsilik tablosu bir iki günde başlıyor, önlem alınmazsa hızla yayılmaya ve cildin üst tabakasının açılmasıyla yaraya yol açıyor.

İsilik neden olur? Bebeklerde isilik nasıl geçer? - 1

KULLANILAN SABUNA DİKKAT

Bebeklerdeki isiliğin giderilmesinde bebeğe banyo yaptırırken kullanılan sabun çok önemlidir. Cildi aşırı kurutan dezenfektan yapılı sabunlardan mutlaka kaçınmak gerekiyor. İsiliğin oluştuğu tahrişli bölgeye soğuk bir bez koyup, birkaç dakika o bölgeyi serinletmek, evde kendinizin de yapabileceği ilk müdahale şeklidir

Banyo sonrasında çok ince tabaka şeklinde su bazlı tıbbi losyonlar nemlendirici olarak kullanılırsa tahriş azalıyor. Hekim kontrolü olmadan rastgele kortizonlu ve antibiyotikli kremler kullanılmaması önemli.

İsilik neden olur? Bebeklerde isilik nasıl geçer? - 2

BEBEKLER İSİLİK NASIL GEÇER?

Sıcak havalarda bebeğinize kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçının. Bebeğinizi serin tutacak ve teri emecek pamuklu giysiler tercih edin.

İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe yapılabilecek en etkili tedavi şekli her gün duş aldırmaktır.

Bebeğinizi sıcak ve havasız ortamlardan korumaya çalışın. Bebeği serin bir ortamda tutmak, terlemeyi ve cildin daha fazla tahriş olmasını önler.

Bebeğinizin altını sık sık değiştirin.

Sayfa Yükleniyor...