Asgari ücret kaç lira olacak? Bakan Işıkhan açıklama yapacak

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni asgari ücret için görüşme trafiği hızlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'la bir araya geldi. Görüşme sonrası konuşan Bakan Işıkhan, "İstişareler devam ediyor, netleşince duyuracağız." dedi. Türk-İş Başkanı Atalay, Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleşeceğini, uzlaşma olması durumunda masaya oturacaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işveren ve işçi tarafıyla görüşmesi sona erdi. Bakan Işıkhan, saat 19.30'da asgari ücretle ilgili açıklama yapacak.

Asgari ücret kaç lira olacak? Bakan Işıkhan açıklama yapacak

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise toplumun tamamını ilgilendiren yeni asgari ücretle ilgili geri sayıma geçildi.

Asgari ücretin belirlenmesi için gereken sürenin bitmesine az bir süre kalırken, önemli bir görüşme gerçekleşti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'la Türk-İş Genel Merkezi'nde bir araya geldi. 

Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası açıklama yapan Işıkhan, "Asgari ücrete dair istişareler devam ediyor. Netleşince duyuracağız." dedi.

ATALAY: UZLAŞIRSAK MASAYA OTURURUZ

Atalay da açıklamasında "Külliye'ye gideceğiz, Cumhurbaşkanı ile görüşeceğiz. Bugüne kadar rakamla ilgili bir şey konuşmadık. Şimdi söyleyeceğiz. Uzlaşırsak masada gidip otururuz. Uzlaşmazsak, katılmıyoruz deyip çıkarız işin içinden." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işçi ve işveren tarafıyla yaptığı görüşme sona erdi.

BAKAN IŞIKHAN AÇIKLAYACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, saat 19.30'da asgari ücretle ilgili açıklama yapacak.

KILIÇ: ASGARİ ÜCRET BUGÜN BELLİ OLUR

Toplantı öncesinde NTV'ye değerlendirme yapan TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Cem Kılıç, asgari ücretin bugün açıklanmasını beklediğini söyledi. Kılıç şunları kaydetti: "Herhangi bir rakam telaffuz edilmedi. Taraflar Külliye'ye gittiğine göre Cumhurbaşkanı tarafları dinleyecek ve her iki tarafın da görüşünü alarak bir karar çıkacaktır. Bugün rakam belli olacak. Son bir aydır sürekli herkes bir tahmin yürütüyor. Önemli olan satın alma gücünün korunmasıdır. İşyerlerinin sürdürülebilirliğidir. Bunun da yolu fiyat istikrarından geçiyor."  

KOMİSYON İKİ KEZ TOPLANDI

Tespit Komisyonu'nun iki kez toplanmasının ardından gözler üçüncü toplantıya çevrilmişti. 

11 Aralık'ta yapılan ilk toplantının ardından asgari ücret belirleme aşamalarındaki takvim oluşturularak, yapılan çalışmalar paylaşıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını 18 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yaptı. Toplantıda temel ekonomik veriler masaya yatırıldı. İki toplantıda da henüz bir rakam telaffuz edilmedi.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücretin 31 Aralık sonuna kadar belirlenmesi gerekiyor.

IŞIKHAN: HAFTA İÇİ AÇIKLARIZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret belirleme çalışmalarına ilişkin dün açıklama yapmıştı.

Işıkhan şunları söyledi: "Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 3. toplantısı için henüz karar almış değiliz. Ekipler çalışıyor. İnşallah bu hafta içinde açıklamayı arzu ediyoruz . Bir rakam yok, komisyonumuz çalışıyor.

Şu an paylaşacak bir şeyimiz yok çünkü o zaman Asgari Ücret Tespit Komisyonumuza haksızlık etmiş oluruz. Çalışıyorlar. Geldiği zaman da biz 3 taraf olarak yan yana geleceğiz, kararı verip, açıklayacağız."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete yönelik mesajlarında çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceğine yönelik açıklamalar yapmıştı.

TEK YAPILACAK

Asgari ücrete bu yıl tek zam yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, temmuzda ikinci bir toplantı yapılmayacağını söyledi. Bakan Işıkhan, "İkinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor." açıklaması yapmıştı.

Asgari ücrete 2022 ve 2023 yıllarında temmuz ayında ara zam yapılmıştı.

ASGARİ ÜCRETTE ZAM SENARYOLARI

Asgari ücret halen net 11 bin 402 TL olarak uygulanıyor. Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net ve brüt rakamlar ise şu şekilde:

Yüzde 35’lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira
Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira
Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
Yüzde 55’lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.

VİDEO: ASGARİ ÜCRETTE GÖZLER 3. TOPLANTIDA

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...