Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (15 Nisan 2024 petrol fiyatları)

İran'ın İsrail'e saldırısının ardından petrol fiyatlarının nasıl tepki vereceği merakla bekleniyordu. Brent petrol fiyatı haftaya nasıl başladı?

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (15 Nisan 2024 petrol fiyatları)

İran'ın hafta sonu İsrail'e düzenlediği saldırının ardından piyasa katılımcıları risk primlerini düşürdü. Bu durum petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı. 

Brent petrolün varili haftaya yüzde 0,19 düşüşle 90,28 dolar civarında başladı. WTI ham petrolün varili ise 85,43 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte İran-İsrail arasındaki tansiyonun düşürülmesi için artan diplomatik çabalar etkili oldu.

Brent petrolün varil fiyatı cuma günü 92 doların üzerine çıkmıştı.

İRAN SALDIRILARI PETROLÜ NASIL ETKİLEDİ?

Analistler, İran saldırısının günler öncesinde petrol piyasasında fiyatlandığını belirtti.

Saldırının boyutunun sınırlı olmasının endişeleri hafiflettiğini vurgulayan uzmanlar, hala belirsizliğin olduğunu dile getirdi.

Uzmanlar, İran nedeniyle yaşanabilecek arz riskinin ABD'nin stratejik petrol rezervlerinden karşılanabileceğini de belirtti.

DOLARIN GÜÇLENMESİ PETROLÜ BASKILADI

Ayrıca ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceğine yönelik öngörülerin kuvvetlenmesi de petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareketini destekledi.

Analistler, beklenenden güçlü gelen enflasyon verilerinin Fed'in faiz indirimlerine haziranda başlayacağına dair umutları azalttığını belirtti.

Bu durum, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanmasını sağlarken petrolü alıcılar için daha pahalı hale getirerek petrol fiyatlarındaki yükselişi kısıtladı.

Brent petrolde teknik olarak 90,27 ile 90,37 dolar aralığının direnç, 90,04 ile 89,91 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...