Dolar kuru bugün ne kadar? (2 Ağustos 2022 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 2 Ağustos 2022 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında, dolar ve euro alış satış fiyatlarında son son durum.

Haberler 02.08.2022 - 07:49 | Son Güncelleme : 02.08.2022 - 11:05

Dolar kuru bugün ne kadar? (2 Ağustos 2022 dolar - euro fiyatları)

/TL, yılın zirvesine yakın seyretmeye devam ediyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL 17,95 civarında seyrediyor. Kur geçen hafta 17,9750 ile 20 Aralık'tan beri en yüksek düzeyi görmüştü.

/TL 18,43 seviyesinde hareket ediyor.

Uluslararası piyasalarda dolar, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın (Fed) agresif faiz artırımı hızını keseceği beklentisiyle yen karşısında iki ayın dip seviyesine geriledi. Dolar endeksi 105,2'ye kadar indi.

Analistler, dün dünya genelinde açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin resesyon beklentilerini artırdığını belirterek, ABD-Çin gerilimine ilişkin haber akışının da piyasalarda oynaklığa neden olduğunu kaydetti.

Çin'in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a gitmesinin askeri karşılık dahil ciddi sonuçlar doğuracağına dair sert uyarılarda bulunmasına karşın Amerikan televizyon kanalı CNN, Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin beklendiğini bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby de yaptığı açıklamada, Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin çok doğal bir mesele olduğunu ve bu ziyareti gerçekleştirme hakkı bulunduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili haber akışının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını aktaran analistler, bugün ayrıca ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarının takip edileceğini söyledi.

Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 106,5'in direnç, 105,2'nin destek konumuna geldiğini belirtti.

GÖZLER YARIN ENFLASYONDA

İç piyasada bu hafta gözler yarın açıklanacak enflasyon rakamlaında olacak. Enflasyon haziran sonu itibariyle yıllık bazda yüzde 78,62 seviyesine yükselmişti.

GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI 

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...