Türk Eximbank, 728 milyon dolarlık kaynak sağladı

Türk Eximbank, 559,7 milyon euro ve 120 milyon dolar olmak üzere toplam 728 milyon dolar tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı kredi sağladı.

Türk Eximbank, 728 milyon dolarlık kaynak sağladı

Türk Eximbank, bankanın sürdürülebilirlik bağlantılı 5. sendikasyon kredisi işlemiyle yaklaşık 728 milyon dolarlık kaynak sağladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türk Eximbank; MUFG Bank, Ltd. ve Abu Dhabi Commercial Bank'ın koordinatör, MUFG Bank'ın sürdürülebilirlik koordinatörü olarak yer aldığı 1 yıl vadeli işlemle sendikasyon kredisini yüzde 110 oranında yeniledi.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre 190 baz puan maliyet düşüşüyle sağlanan sendikasyon kredisine uluslararası piyasalardan yoğun talep geldi. İşleme, 14'ü yeni olmak üzere Avrupa, Amerika, Uzak Doğu ve Körfez bölgelerinden 34 finansal kuruluş katıldı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, sendikasyon kredisinin detaylarından bahsederek, "Kadın girişimci KOBİ'lerimizin finansmana erişimini kolaylaştırmak için desteğimizi artırma ve sürdürülebilirlik ilkelerine dayalı olarak yeşil ürün ihracatı yapan KOBİ'lere kaynak sağlanması hedefi dahil olmak üzere sürdürülebilirlik performans kriterleri ekleyerek gerçekleştirdiğimiz sendikasyon işlemimizi yüzde 100'ün üzerinde yenilemekten gurur duyuyoruz. Yaptığımız sendikasyon işleminde maliyetlerin düşmesinin yanında 14 yeni finansal kuruluşun katılımının sağlanmasını ülkemize ve kurumumuza duyulan güveni yansıtan önemli gelişme olarak değerlendiriyoruz. Bu işlemle sene başından itibaren sağladığımız 3,2 milyar dolar tutarındaki uluslararası kaynağın sektörüne ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz."

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...