Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık adımı: Mevduat faizleri artar mı?

Merkez Bankası, bankacılık sistemindeki TL likiditeyi sıkılaştıracak yeni adımlarını duyurdu. Karara göre TCMB, TL zorunlu karşılıkların bir kısmının bloke hesaplarda tesis edilmesine karar verdi. Zorunlu karşılık adımı ile mevduat faizlerinin yükselmesi bekleniyor.

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık adımı: Mevduat faizleri artar mı?

Türkiye Cumhuriyet (), bankacılık sistemindeki TL likiditeyi sıkılaştıracak, mevduat faizlerinde yukarı etki yaratacak yeni zorunlu karşılık adımları açıkladı.

Değişikliklere göre, serbest hesaplarda ortalama olarak tesis edilen TL zorunlu karşılıkların bir kısmı bloke hesaplarda tesis edilecek.

Aktif büyüklüğü 500 milyar TL üzerinde olan bankalar, TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yüzde 25'ini bloke olarak tesis edecek.

Aktif büyüklüğü 100 milyar TL üzerinde olan bankalar ise TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yüzde 15'ini bloke olarak tesis edecek.

Bankacılar, yapılan değişiklerle getirilen zorunlu karşılıkların bloke olarak tesis edilmesi uygulamasının TL likiditeyi sıkılaştıracağını, böylece mevduat faizlerini yükseltici etki yaratacağını söyledi.

Uygulama 15 Mart tesis tarihinde başlayacak ve 5 Ocak 2025 tarihine kadar devam edecek.

FAİZ UYGULAMASINA KISA VADE EKLENDİ

Ayrıca Merkez Bankası, zorunlu karşılıklara üç ayda bir faiz ödenmesi uygulamasına bir aydan kısa vadedeki mevduatları da dahil etti.

Kısa vadeli TL mevduat için ayrılan zorunlu karşılıklara faiz verme uygulaması bankacılara göre kısa vadedeki mevduat faizleri üzerinde yukarı yönlü ek etki yaratacak. Bu uygulama ise 16 Mart itibarıyla başlayacak.

Sayfa Yükleniyor...