Türk-İş'ten asgari ücret beklentisi

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı, asgari ücrete yapılacak zamda. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi günü yapacak. Kritik süreç öncesi, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, beklentilerini NTV'ye anlattı.

Türk-İş'ten asgari ücret beklentisi

Haber: Sibel Can

Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi günü yapacak.

Zam masasında işçileri temsil edecek Türk-İş'in Genel Başkanı Ergün Atalay, "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz. Onun üzerinden bir pazarlık olur. Onu konuşmanın hiç anlamı yok. İnşallah toplumu memnun edecek bir rakam verirler de biz de altına imza atar masada otururuz." dedi.

Atalay, "Sayın Bakanımız enflasyon olmayacak diye düşünüyor. Gıdaya, ete, süte zam olmayacak diye düşünüyor. Olmuyorsa bir sorun yok ama zam devam ettiği için bırakın sene sonunu insan 3 ay bile bu ücretle idare edemiyor." ifadelerini kullandı.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 2024 zammı için tek işçinin değil, 4 kişilik bir ailenin masrafının hesaplanması gerektiğini dile getirdi.

Arslan, "Yüksek enflasyon ve refah payı, milli gelirden kaybettiklerimizin ilave edildiği büyüme hızının da yansıtıldığı 4 kişilik bir işçi ailesinin asgari ihtiyaçlarını sağlayacak bir asgari ücret bizim için yeterli." diye konuştu.

TEK ZAM MESAJI

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Balkanı Vedat Işıkhan son iki senenin aksine, önümüzdeki yıl asgari ücrete tek zam yapılacağı mesajını vermişti.

Mevcutta 11 bin 402 lira olan asgari ücrete yapılacak zam, aralık ayı sonuna kadar netleşecek.

Türkiye'de 4 kişilik bir ailen açlık sınırı 14 bin 25 lira.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...