Katarsis nedir, ne demek? İşte katarsisin anlamı

Katarsis kelimesinin anlamı, sosyal medya kullanıcıları tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer alıyor. Arınma olarak da bilinen katarsis sözcüğü birçok terimde farklı anlamlarda yer alır. Peki, katarsis nedir, ne demek? İşte katarsisin anlamı.

Katarsis nedir, ne demek? İşte katarsisin anlamı

Arınma olarak da bilinen katarsis, Aristoteles'in Poetica adlı yapıtından alınmış bir sözcük olup, ilgili yapıtta trajedinin seyirci üzerindeki etkisini anlatır. Ayrıca Platon'un "Devlet" adlı eserinde de zikredilen, adil ve onurlu yöneticilere atfedilen bir felsefi terimdir.

Literatürde, ruhun hem özgürlüğüne hem de tarafsızlığına kavuşturulmasını simgeleyen bir retorik olan Katarsis, özünde ruhani başkalaşmayı, hatta bunun için bazen boyut değiştirmeyi (Astral olarak) de anlatmaktadır.

Psikanalizde, bilinç dışına itilmiş duyguların yaşanıp boşalım olanağına kavuşturularak hastanın patojen duygulardan ve nevrotik belirtilerden kurtarılmasıdır.

Antik Yunan'da bir tür "ruh dönüşümü" olarak kabul edilen Katharsis, ruhun kötülüklerden arındırılması olarak benimsenmiştir. Aristo, katharsis hakkındaki düşüncesini, Poetica'da açıklarken, tiyatronun insana kendisini dışarıdan gösterdiği için arzulardan arınmasını sağladığını söylemektedir.

Aristoteles Tragedya'nın acıma ve korku duyguları uyandırarak bu duygulardan arınmayı sağladığını söyler. Buna 'Katharsis' der.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Nedir
  • N-Life
  • N-Life Kültür&Sanat

Sayfa Yükleniyor...