Anadolu'nun ikinci en büyük kalesinde kazı çalışmaları devam ediyor

Tokat’tın Niksar ilçesinde bulunan ve UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Niksar Kalesi'nde kazı çalışmaları devam ediyor.

Anadolu'nun ikinci en büyük kalesinde kazı çalışmaları devam ediyor

’tın Niksar ilçesinde bulunan ve UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan Niksar kalesi; Pontus, Roma, Bizans ve Türk-İslam medeniyetlerinden izler taşıyor. 6,2 kilometrelik sur uzunluğu ile Diyarbakır kalesinden sonra 'nun en büyük ikinci kalesi durumundaki Niksar Kalesi’nde iç sur kısmında kazı çalışmaları başladı.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Turgay Yazar’ın kazı başkanlığında yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

"ESERLERİN ORİJİNAL HALİYLE GÜN IŞIĞINA ÇIKMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Devam eden çalışmları yerinde inceleyen Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, "Kültür Bakanlığından aldığımız izinle beraber kale içerisindeki arkeolojik kazılarımız devam ediyor. 19 Mayıs Üniversitesi bölümü hocalarımızdan Sayın Turgay yazar hocamız ve onun 5 kişilik ekibiyle beraber 18 öğrencimiz, 7 işçi arkadaşımızla beraber kazı işlemine devam ediyoruz" dedi.

Anadolu'nun ikinci en büyük kalesinde kazı çalışmaları devam ediyor - 1

Kültür Bakanlığı'ndan gerekli izinlerin alındığını belirten Özcan, "Buradaki kazı çalışması, buradaki eserlerin gerçek anlamda orjinal haliyle gün ışığına çıkması için çalışıyoruz. Bunların canlandırmasını yapmak ve bu işlemden sonrasında restorasyon işlemine geçeceğiz. Bu kale içerisinde 22 adet eser var. Bunlara örnek verirsek mescit, kale tonozları gibi eserler var. Bunların her birinin sağlıklı ve doğru restorasyonu yapılması için kazı çalışmaları devam ediyor" şeklinde konuştu.

"KAZI ÇALIŞMALARI UZUN SOLUKLU BİR SÜREÇ"

Niksar kalesini UNESCO listesinde kalıcı olarak kalmasını hedeflediklerini belirten Özcan, "Kalemiz 3 bölümden oluşuyor. İç bölgedeki yaşayan kişiler sultan, kral ve onların tebaası, orta alanda komutanlar ve idari kesim, dış sura kadar olan kısımda ise halkın olduğu yerdir. Bu en üst noktadan kazıları yaparak alt noktaya inerek eserlerimizin gerçek inşa şekillerini burada çıkarıyoruz. Her yıl yapılan 45 günlük kazı süremiz var, burada öğrenci kardeşlerimiz değerli hocalarımızdan bilgiler alıyorlar ve yetişiyorlar." diye sözlerine devam etti.

Sayfa Yükleniyor...